Adatepe Gezi Rehberi yazımıza hoş geldiniz. Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinin Küçükkuyu beldesinin, Kaz Dağları yamacında yer alan bir köydür. Adatepe Köyü tarih açıdan oldukça antik dönemlere kadar uzanıyor. Batı bölgesinde Roma döneminden buluntular, deniz kısmına bakan tarafta da Zeus altarı bulunmaktadır.

Adatepe köyü geneline baktığımız zaman kayalık bir arazi döngüsüne sahip olduğunu görebiliyoruz. Mimari olarak taş yapıya sahipdir. Burada mevcut olan tüm evlerin taşları, çevre yerlerde bulunan taş ocaklarından getirilmekte. 

ADATEPE GEZİ REHBERİ

Adatepe köyü 1980’li yıllarda kent yaşamından sıkılmış kişiler tarafından keşfedilmiştir. Bu köye gelen kişiler, harabe evleri alarak geleneksek mimari dokusuna sahip çıkacak şekilde kendilerine yeni yaşanacak alanlara dönüştürmüşler.

Adatepe Köyü
Adatepe Köyü


Tarihi geçmişine baktığımız zaman Truvalılara kadar uzanan Adatepe, Kaz dağlarının ortasında ve denize yakın olmasıyla birlikte masalımsı bir köy olarak bilinmektedir. Köyü ziyaret edeceğiniz sırada dikkatinizi çekecek genelde mavi veya pembe pencerelere sahip, büyük avlulara sahip, bahçeli ve taştan evler oldukça ilginizi çekecek.  Burada yer alan evlerin oluşturmuş olduğu görüntü gerçek anlamda görülmeye değer. 

Köyün olmazsa olmaz taş yolları, eski antik dönemlerine bizleri götürüyor. Tarihi çınarlara ne demeli? Burada çay içmenin keyfi bile bir başka. Bu restore edilmiş olan taş evlere bakarak huzura bir yolculuk yapıyor insan. 

Her ne kadar restore edilmiş olan evler olsa da, restore edilmeyi bekleyen pek çok ev de dikkatlerden kaçmıyor. Tabi birde buranın meşhur Hoca Kayası var. Burada bulunarak manzarayı seyretmek paha biçilmez. Adatepe’ye geldik, ne yapabiliriz diye sorarsanız, kesinlikle bunu notlarınız arasına almalısınız.

Adatepe belediye üzerinde sit alanı olarak gözükmesinden ötürü, taş yolların yenilenmesine de izin verilmemektedir. Bu da ister istemez ulaşımı biraz zorlasa da bu doğa manzaralı kendisine has mimari dokunuşu bozmamak bir nevi iyi olmuş dedirtiyor insana.

Köy meydanında yer alan iki tane büyük yıllanmış çınar ağacı göreceksiniz. Çınar ağaçlarının gölgesine yerleştirilmiş masalarda oturarak birşeyler içebilirsiniz. Hatta karnınız açıktıysa meşhur çiğ böreğinden de tadımlayabilirsiniz.

Adatepe’de görülmesi gereken önemli yerlerden birisi de tarihi taş mektep diyebilirim. 1996 yılına kadar Adatepe köyünün okulu olarak görev yapmış ve sonrasında da sanat atölyesi olarak günümüzde işlevini sürdürmektedir.

Köy meydanından yaklaşık 200 metre ileride yer alan Zeus Altarı’na gitmeden kesinlikle bölgeden ayrılmamanızı önemle tavsiye ediyorum. Altarın kapısından geçerek 700-900 metre kadar yürümeniz sonucunda sizi Zeus’a adak adanmış sunağa varacaksınız. Burada sizi hayatınız boyunca görebileceğiniz en güzel manzaralardan birisi size eşlik edecektir. Bu bölgeyı kısaca tanımlayacak olursak, Edremit’ten Assos’a kadar bulunan her yer ayaklarının altında olacaktır. 

Hazır Adatepe köyüne geldiniz, burada yer alan Küçükkuyu bölgesinde bulunan Zeytinyağı Müzesini ziyaret etmemek ayıp olur.

Adatepe Zeytinyağı Müzesi
Adatepe Gezi Rehberi – Zeytinyağı Müzesi


Buraya varış sırasında var olan uçsuz bucaksız zeytinağaçlarının arasından geçeceksiniz. Müzenin alt kısmında tarihi taş değirmeni göreceksiniz. Zeytin hasatının zamanı olan Kasım ve Aralık ayında bu bölgeyi ziyaret ederseniz, zeytin’in işlenmesine de tanıklık etmiş olabilirsiniz. Altın sarısına sahip olan Adatepe Zeytinyağının tadı da muhteşem. Mevcut müzede de bu zeytinyağının ürünlerinin satışa sunulduğunu da görebilirsiniz.

 

Adatepe adını, üç yamaç arasında yer alan bir tepe üstünde konumlamasıyla almış olan bir köydür. Köye yerleşim antik çağ dönemlerine dayanıyor. İlyada Destanı’nda ( Gargaros ) olarak ifade edilen bölgenin geçmişi binlerce yıla dayanıyor. 

Köyün yönetimi sırasıyla Truvalılara, Leleglere, Midillilere, Perslilere, Atinalılara, Romalılara, Selçuklulara ve sonrasında da Osmanlılara geçiyor. Çam, selvi, badem ve zeytin ağaçlarıyla çevrelenen Adatepe köyü, uzaktan bakıldığında bir tablo misalini anımsatıyor.

Adatepe köyünün camisinin ne zaman yapıldığı hakkında herhangi bir bilgiye rastlanılmıyor. Söylenti ve dedikodulara göre Zağanos Paşa’nın eşi tarafından yaptırıldığı söyleniyor. Kare yapısını andıran, dikdörtgen planlı caminin yapımında kesme taş ve tuğladan yapıldığı ve ahşap çatısıyla örtülen bir yapıdır. Üstünde Rumi motifler yer alan caminin etrafında Osmanlı taş işçiliğini yansıtan mezar taşları yer alıyor. Caminin alt kısmında da bir sarnıç yer almakta.

Adatepe’de Nerede Kalınır?

Adatepe’de toplam 45 odaya sahip toplam 4 adet butik otel yer almaktadır. 

  • Zeushan: Adını ZeuS altarından almış olan bu han, misafirlerine doğa yürüşlerine, at gezintilerine, deniz seferleri ve fayton gezileri gibi etkinlikler sunarak ziyaretçilerini ağırlayarak hizmet vermektedir.
  • Hünnap Hanı: Yaklaşık 260 yıllık bir geçmişe sahip olan bu handa 9 standart oda ve 1 suit oda yer almaktadır.
  • Adatepe İda Blue: Restore edilmiş yapısıyla rum evlerini anımsatan görünüşüyle hizmet veren tesis, hem doğayı hem de tarihi en güzel şekilde konaklarına yansıtarak memnuniyet sağlamaktadır.

Ayrıca köye yaklaşık 4-5 kilometre mesafe uzaklıkta bulunan Küçükkuyu bölgesinde de her bütçeye uygun otel, apart, motel veya pansiyonlar bulabilmeniz mümkündür.

 

Adatepe’ye Nasıl Gidilir?

 
İstanbul, Bursa ve civar Büyükşehirlere yakın olan Adatepe, Çanakkale iline bağlı turistik bir beldedir. Adatepe’ye gelmeden önce Çanakkale’ye gelmeniz gerekmektedir. Çanakkale / İzmir yolundan Küçükkuyu bölgesine ulaşabilir ve 4-5 kilometre sonrasında da Adatepe’ye varabilmeniz mümkündür.
Aynı zamanda Gelibolu üzerinden kalkan feribot sayesinde Lapseki ve Çardak bölgesine ulaşabilir, buradan da yaklaşık 30 kilometre sonrasında Çanakkale’ye geçiş yapabilirsiniz. Adatepe yolculuğu sırasında Ayvacık bölgesini geçip Kazdağlarını da aşarak önce Küçükkuyu’ya ulaşacak ve Küçükkuyu’nun içinden de Zeus Atları ve Adatepe tabelalarını takip ederek mimari ve tarihi yapısıyla dikkatleri üzerine çeken Adatepe köyüne ulaşmış olacaksınız.