Afyonkarahisar Gezilecek yerler adlı destinasyon yazımıza hoş geldiniz. Eski adı Afyon olarak bilinen ve günümüzde Afyonkarahisar olarak anılmakta olan bu şehir, sahip oldukları zenginlikler ve köklü tarihi ile ön planda yer almaktadır. Termal turizm denildiği zaman akla gelen ilk şehirlerden birisi olan Afyon, tarihi zenginlikleri bakımından da oldukça önemli bir yere sahip.

Türkiye’nin her yerinden kara yolu aracılığı ile Afyon bölgesine ulaşım imkanı mevcuttur. Bölge’nin en dikkat çeken özelliği, hem yaz hem de kış aylarında turistik açıdan tercih edilen bölgelerden birisidir. Afyon’da yılın her döneminde keyif alabileceğiniz gezintiler yapabilir, hoş vakitler geçirebilirsiniz. Özellikle termal otellerin tercih sebebi olması, ziyaretinizin daha keyifli bir hal almasını sağlayabilir.

Afyon toplu taşıma konusunda da gelişmiş olan şehirlerimizden birisidir. Aracınız olmasa bile bölgede istediğiniz yerlere minibüs ve otobüsler aracılığı ile ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür. Kültürel açıdan Afyon bölgesini keşif yapmak istiyorsanız sizler için hazırladığımız bölgeleri gezerek güzel vakitler geçirebilirsiniz.

Afyonkarahisar Gezilecek Yerler

Karahisar Kalesi

Şehrin merkezinde yer alan Karahisar kalesi, volkanik kaya kütlesi üzerinde konumlanmış duran tarihi bir yapıdır. 226 metrelik yüksekliği bulunan volkanik kaya kütlesinin üzerinde yer alan Karahisar kalesi, konumuyla eşsiz bir manzaraya sahiptir. 1350 yılında Hitit imparatorlarından II. Murşili tarafından inşa edildiği söylenmektedir. 546 basamaktan oluşan kale, Afyon şehrini ayaklarınızın altına sermekte. Şehir merkezinde kent mahallesinde konumlanmış yapısıyla, bölge üzerinde pek çok yeri görmenize ve şehre tepeden bakmanıza olanak tanıyor. Kaleye girişler ücretsizdir. Bölgeyi ziyaret etmeyi düşünen seyahatsevenler muhakkak buraya uğrayıp hatıra fotoğrafı çekebilirler.

Afyon Mevlevihanesi

Sufi kültürünü bizlere yansıtan en önemli sanat ve kültür merkezlerinden birisidir. 16.yy da yapıldığı söylenilen Afyon Mevlevihanesi üzerinde günümüze kadar pek çok sema törenine ev sahipliği yapmıştır. Mevlevi kültürünü yaşatan önemli yapıtlardan birisi olan Afyon Mevlevihanesi, farklı kültürleri tanımak isteyenlerin oldukça ilgisini çekmektedir.  Ziyaretçilerine adeta sanat gösterisi sunan Afyon Mevlevihanesi, sema müziğinin yanı sıra edebiyat ve tarihi pek çok sergi ve etkilinler sunmaktadır. Mevlevi kültürünü gün yüzüne çıkartan, eski dönemlere ait kıyafetler ve Mevlana hayatı hakkında bilgi içerikli sergiler de bulunmaktadır.

Bölgeyi ziyaret etmek isteyenler hafta içi hergün 09:00 – 17:00 arasında Afyon Mevlevihanesine ziyaret gerçekleştirebilirler.

Acıgöl Kuş Cenneti

Türkiye’nin önmemli sulak alanlarından birisi olmakla beraber, flamingoların da dahil olduğu pek çok kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bölgede yaklaşık 176 farklı kuş türüne rastlamak mümkün. Adı bu yüzden Kuş Cenneti olarak ifade edilen Acıgöl, eşsiz doğa güzellikleriyle bölgenin en çok ziyaret çeken alanlarından birisi konumunda. Afyon ve Denizli sınırları içerisinde bulunan Acigöl Kuş Cennetine şehirden kalkan minibüsler, otobüsler, kendi araçlarınız veya tur araçları ile gidebilme imkanları yer almaktadır.

Frig Vadisi

3000 yıl önce Frigyalılar tarafından yapıldığı düşünülen kaya evleri görüntüsüyle büyülemeye devam ediyor. Bölge yaklaşık 55 hektar büyüklüğüne sahip tabiat parkı olarak bilinmektedir. Kültürel yapısıyla doğanın iç içe girmiş olduğu bu bölgeye gelerek güzel anılara tanıklık edebilirsiniz. Ayrıca bölgede yer alan Roma ve Bizans dönemine ait mezar odaları ve kliselerinde yer almasıyla turistik açıdan oldukça ilgi çektiğini de söyleyebiliriz.

İscehisar Peribacaları

Doğla oluşumlar sonrasında ortaya çıkan ve Afyon bölgesinin turistik açıdan en dikkat çekici yerlerinden birisi şüphesiz İscehisar pericabacaları diyebiliriz. Erozyon ve Rüzgar etkileriyle oluştuğu ifade edilen İscehisar Peribacaları 1000 metre yüksekliğinde bir plato üzerinde konumlanmıştır. Doğa tutkunları ve macerayı seven kişiler tarafından büyük bir ilgi gösterilen Peribacaları, pek çok doğa yürüyüşlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Bu sebeple turistik destinasyon olmasını sağlayan İscehisar Peribacalarına, pek çok ulaşım aracı yer alarak, bölgeye kolayca ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür.

Hıdırlık Tepesi

Özellikle aileler tarafından tercih edilen bölge, sakin ve eğlenceli bir gün geçirmek isteyenlerin adresi diyebiliriz. Mesire alanları içerisinde yer alan Hıdırlık tepesi, genel olarak piknik yapmak için tercih edilen alanlardan birisidir. Geceleri de güzel Afyon manzarasını sizlere sunan Hıdırlık Tepesi, günün hemen hemen her saati ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Sizlerde şehrin vermiş olduğu gürültü, stres ve yorgunluğu üzerinizden atmak istiyorsanız, ailenizle birlikte eğlenceli vakit geçirebileceğiniz bu alanı ziyaret edebilirsiniz.

Gazlıgöl Termal Kaplıcaları

Termal denildiği zaman listenin başında yer alan Afyon bölgesi, kaplıca tutkunlarının mutlaka gezip görmesi gereken yerlerden birisidir. Afyon bölgesinin en bilinen kaplıcalarından birisi olmasının yanı sıra, suyunun şifalı olarak bilinmesi, bölgeyi ziyaret açısından oldukça önemli bir hale gelmesini sağlıyor. Özellikle romatizma rahatsızlığı yaşayan, kemik iltihabı ve kas iltihabı rahatsızlıkları bulunan kişilerin bölgeyi ziyaret ederek, mevcut ağrıların giderilmesine yardımcı olduğu ifade edilmektedir.

Ayazini Köyü ve Kaya Mezarlığı

Afyon bölgesinin turistik yerlerin başında yer alan Ayazizi Köyü ve Kaya Mezarları, sizleri tarihi antik dönemine götürüyor. Köklü bir geçmişe sahip olan bu turistik alan, yerleşim bölgesinde ki yer alan mağaralar, ve eserleriyle ziyaretçilerini hayranlık bıraktıyor. Taş devri, Hiti ve Frigler gibi eski uygarlıklara ait olduğu bilinen bu kaya mezarlıklarının yanı sıra antik kliseler gibi tarih açıdan oldukça dikkat çeken yapılar arasında yerini almaktadır.

Siz değerli kullanıcılarımız için Afyonkarahisar bölgesinde yer alan gezilecek yerler ile ilgili gezintimizi aktarmaya çalıştık. Tabi ki sadece bu saymış olduklarımız değil, saymadığımız gezilecek olan yerlerde yer almaktadır.

Afyonkarahisar bölgesinde gezilecek diğer alanlar;

  • Eber Gölü
  • Afyon Karahisar İmaret Camii
  • Avdalaz Kalesi
  • Sandıklı Hüdai Kaplıcaları
  • Başkomutanlık Tarihi Milli Parkı
  • Buzluk Mağarası
  • Göynüş Vadisi Örenyeri
  • Tarihi Bedesten Çarşısı
  • Ayazini Kaya Klisesi
  • Afyonkarahisar Zafer Müzesi gibi pek çok yerde gezilecekler yerler arasında yerini almaktadır. Bizler gittiğimiz yerler hakkında sizlere bilgi verdik.

Bölgede bu saymış olduğumuz yerler harici gezinti yapabileceğimiz bölgeleri bizlerle paylaşırsanız,yazımızı güncelleyerek sizlerinde keşiflerini paylaşmak isteriz.

Bu makalemiz gibi daha birçok gezi ve tatil fikiri Gezintide 1 Adam kanalını da ziyaret edebilir ve ilginizi çekiyorsa Ankara Beypazarı Gezilecek Yerler isimli yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.