AVRUPAİSPANYAYURTDIŞI GEZİLERİ

Barcelona Gezi Rehberi (Gezilecek & Konaklanacak Yerler)

Barcelona Gezisi Hakkında Herşey

Barcelona Gezi Rehberi yazımıza hoş geldiniz. Katalunya’nın asi başkenti Barselona muhtemelen İspanya’nın en İspanyol olmayan şehri. (lütfen Basklar alınmasın; onlar da İspanyol değil) Avrupa’nın en çok ilgi gören turistik duraklarından biri olan şehir bulunduğu konum itibarıyla tam bir Akdeniz şehri. İnsanları da bu ruhu Katalan kimliğiyle birleştirerek oldukça keyifli bir sentez oluşturmuş.

BARCELONA
BARCELONA

Barcelona Gezilecek Yerler‘den önce Barcelona’nın tarihini bir araştırıyoruz. Katalunya İspanya’da özerk statüde bulunan bir bölge. Tarih boyunca Katalanlar oldukça çetin mücadeleler sonucu kimliklerini koruyabilmiş. Şu anda İspanya’nın en sanayileşmiş bölgelerinden olan Katalunya ülkenin diğer bölgelerine göre oldukça zengin. Bu nedenle kendilerini İspanya’ya pek ait görmüyorlar. Öte yandan Katalanca bölgedeki anadil; İspanyolca ise ikinci lisan olarak kullanılıyor. Barselona’da gezerken göreceğiniz tabela yada tüm yönlendirme işaretleri bu nedenle iki dilde yazılmış. Katalanca aslında bölgenin coğrafik yapısına çok uygun olarak İspanyolca ve Fransızca’nın bir karışımı gibi ancak Fransızca etkisi kendini daha çok hissettiriyor.

BARCELONA / KATALANLAR

barcelona fc
barcelona fc

İspanyol yakın tarihinin en büyük kara lekesi olan General Franco döneminde Katalanlar oldukça zor zamanlar geçirmişler. Katalanca okul, iş yeri hatta evlerde bile yasaklanmış. Katalan kimliği adeta yok edilmeye çalışılmış. Ancak bu dönem içerisinde gizli de olsa kültürlerini korumak için çeşitli çalışmalar yapmışlar. Katalan kültürünün en önemli sembolü hiç tartışmasız FC Barcelona. Zaten stadyumları Camp Nou’yu gezerseniz tribünlerde Katalanca yazan “Mes Que Un Club” yani bir klüpten öte sloganı bu duruma vurgu yapıyor.  Kulüp Katalan halkının General Franco’ya karşı direnişini temsilcisi. Bu nedenle Katalanlar bu takıma kimliklerine nasıl sahip çıkarlarsa öyle sahip çıkıyorlar.

Katalanlar zengin ve eğitimli olduklarından dolayı mıdır bilinmez ama oldukça liberal ve hoşgörülü insanlar. Farklılıklara saygı gösteren ve hatta farkları koruyan bir yapıları var. Bu nedenle şehirde birçok farklı kültürden insanı görebilmek mümkün. Öte Yandan şehrin son 25 senede çehresini değiştiren en önemli olay ise 1992 Barselona Olimpiyat Oyunları. Oldukça bakımsız ve kirli olan şehir bu organizasyon sayesinde neredeyse tamamen restore edilip temizlenmiş. Hatta sahil şeridi tekrar inşa edilerek muhteşem bir hale getirilmiş. Ancak şehir sakinleri son yıllarda şehre gelen aşrı turist miktarından biraz yılmış durumdalar.

Harlem Jazz Club
Harlem Jazz Club

Barselona tam bir parti şehri. Her gece, her türlü zevke uygun onlarca aktivite seçim konusunda sizi oldukça zorluyor. Harlem Jazz Club her akşam canlı müzik bulunabilen güzel bir mekan. Bir de Bar Marsella mutlaka görülmeli. 1930lardan kalma bir denizci barı olan mekanda eski usül Absint içebilirsiniz. Şehirde toplu taşıma ağı oldukça başarılı. Özellikle metro hatları çok iyi organize edilmiş. Ancak Barselona’da her sokak karşınıza bir sürpriz sunabilir. Bu nedenle zaten pek yokuşu olmayan bu iyi planlanmış şehirde yürümek oldukça zevkli.

BARCELONA GEZİLECEK YERLER

Barcelona gezilecek yerler arasında en önemlisi tarih boyunca birçok sanatsal ve mimari dehaya ev sahipliği yapmış. Özellikle Picasso ve Gaudi bu şehir için çok önemli sanatsal simgeler.

Picasso
Picasso

Şehrin merkezi olarak kabul edilen Plaça Catalunya’dan yürümeye başlayarak Barselona’nın en önemli caddesi olan Las Ramblas’ı arşınlayabilirsiniz.

Las Ramblas
Las Ramblas

Bu bitmez tükenmez görünümlü caddeyi dolaşırken Mercat de la Boqueria’ya mutlaka uğrayın. Burası şehirdeki ilk balık ve sebze-meyve pazarı. Daha sonra Las Ramblas’tan ayrılıp Barri Gotic bölgesine doğru ilerleyin.

Barri Gotic
Barri Gotic

Bu bölge adından anlaşılacağı gibi gotik mimarinin çok hoş örneklerine ev sahipliği yapıyor. Bölgenin en önemli binası olan katedral’i ziyaret edebilirsiniz. Tekrar Las Ramblas’a dönüp sahile doğru yürüdüğünüzde caddenin sonuna doğru göreceğiniz büyük anıt Monument a Colom. Kristof Kolomb adına dikilen bu anıtta bulunan asansör ile tepesine çıkıp manzarayı izleyebilirsiniz.

Las Ramblas’ın ardından Olimpiyat Oyunları ile adeta tekrar yaratılmış sahil şeridi La Barceloneta gezebilirsiniz. Sahilde, sualtı hayatına meraklıysanız mutlaka Akvaryum’u ziyaret edin.

Barcelona Aquarium
Barcelona Aquarium

Burada köpekbalıkları ve yüzlerce çeşit farklı deniz canlısını çok yakından görme şansını yakalayabilirsiniz. Ayrıca marinanın yakınında denize girebileceğiniz kumsalları bulabilirsiniz. Buradaki kafelere oturup geleni geçeni izlemek çok eğlenceli. eğer hava şartları uygunsa sörf dersleri de alabilirsiniz.

Gaudi Barcelona
Gaudi Barcelona

Yukarıda bahsettiğim gibi Gaudi bu şehrin mimarı dehası olarak kabul ediliyor. Şehrin çeşitli yerlerine inşa ettiği binalar Katalanlar tarafından adeta birer baş yapıt olarak kabul ediliyor. Gaudi’nin 1882’de başladığı ve yıllardır bit(iril)meyen katedrali La Sagrada Familia, Barselona’ya gidilince kaçırılmaması gereken bir yapı. Vaktinize ve paranıza kıyıp mutlaka kulelerine çıkıp muhteşem Barselona manzarasının ve Gaudi’nin bilinçaltından kopup gelen muhteşem figürlerin keyfini çıkartın. Ancak öncesinde mutlaka rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederim.

La Sagrada Familia
La Sagrada Familia

La Sagrada Familia’nın ardından yakınlarda bulunan La Pedrera (Casa Mila) ve Casa Batllo’ya doğru ilerleyip Gaudi ile ilgili daha detaylı bilgi alıp onun eseri olan bir binaları da gezebilirsiniz. El Raval’daki Palau Güell’de mutlaka görülmesi gereken bir Gaudi eseri. Eğer şehrin sokaklarından kaçmak ve Gaudi’nin diğer eserlerini görmek isterseniz Parc Güell bu konuda iyi bir adres olabilir.

Museu d’art Contemporani
Museu d’art Contemporani

Modern sanat dünyasına birçok önemli kişiyi kazandıran Barselona’daki Museu d’art Contemporani oldukça tatmin edici bir müze. Ayrıca müzenin bulunduğu El Raval semtindeki sokaklar Barselona günlük yaşamını gözlemlemek ve dinlenmek için oldukça keyifli kafe ve barlara ev sahipliği yapıyor. Ağırlıklı olarak göçmenlerin yaşadığı bölge içerisindeki üniversite sayesinde aynı zamanda gençlerin de çok vakit geçirdiği bir yer halinde. Antic Hospital de la Santa Creu’nun serin ve keyifli avlusunda semtin sokaklarını dolaştıktan sonra dinlenebilirsiniz.

Diğer yandan İspanya’daki en önemli Picasso koleksiyonuna ev sahipliği yapan Museu Picasso kesinlikle şehirdeki bir diğer kaçırılmaması gereken adres. Barri Gotic yakınlarındaki La Ribera bölgesinde bulunan müze ve çevresi, renkli sokakları ve birçok aktiviteyle ilginizi çekebilir. Ama müzeler ve Barselona’nın temposu sizi yorduysa Montjuic’te soluklanabilirsiniz. Ayrıca park size muhteşem bir Barselona manzarası sunacaktı. Yine burada Miro Müzesi’de sanatseverlerin görmesi gereken bir nokta.

Miro Müzesi
Miro Müzesi

Barselona’da yerel halk nerelerde vakit geçiriyor soruna cevap ise Gracia bölgesi olacaktır. Az katlı evleri, dar sokakları, ufak meydanları  ve sevimli butikleriyle Barselona’nın turistten kısmen de olsa arınmış semti güzel bir alternatif.

BARCELONA’DA NE YENİR? NE İÇİLİR?

Paella
Paella

Barselona deniz ürünleri konusunda oldukça bonkör. Özellikle deniz mahsülleri ile yapılan bir pilav olan Paella’yı mutlaka deneyin. Öte yandan yerel sosislerde oldukça lezzetli. Bununla birlikte bir İber yarımadası klasiği olan Tapas barlara da uğramayı sakın unutmayın. Bunlardan biri ahtapotlu tapasların çok lezzetli olduğu Bar Celta. Diğeriyse öğrencilerin takıldığı ve bira eşliğinde lüplüp götürülen muhteşem sosisler yapan Elisabet. Öte yandan Pep ve El Xampanyet şehirdeki diğer meşhur tapasçılar. Boqueriat Pazarı’ndaki El Quim ve Bar Pinotxo da atlanmaması gereken tapas noktaları.

Kahvaltı için El Colmena efsane bir pastane. Sadece tuzluları değil tatlıları da çok iyi. Sabah için bir başka brunch mekanı ise Ciudad Condal. Kahve içinse Cafes des Magnifico önce burna sonra da damağa selam ediyor. Çikolataya batırarak doya doya Churros yemek içinse Granja la Pallaresa’ya gidebilirsiniz. Panaderia Fortino ise Gracia’daki güzel bir semt pastanesi.

Cava Katalan
Cava Katalan

Cava Katalan bölgesinin köpüklü şarabı. Yemeklerde Cava içebilirsiniz. Barselona’ya gelip Sangria içmemek de olmaz tabi ki ancak bu içkiyi içmek için Las Ramblas gibi turistik yerleri seçerseniz karşılaşacağınız abuk fiyatlar keyfinizi kaçırabilir. Bu nedenle daha ufak ve turistik görünmeyen barları tercih etmeniz tavsiyem.

BARCELONA’DA KONAKLAMA

Barselona’da hosteller konusunda birçok seçenek var. Ancak fiyatlar şehrin çok talep görmesi dolayısıyla özellikle yaz aylarında biraz yüksek. Benim tavsiyem hem bulunduğu bina ve semtin güzelliği hem de her yere yürüyerek ulaşabilmeniz adına Alberg Palau’dur. Birçok keyifli insanla tanışıp, oldukça keyifli vakit geçirebileceğiniz bir hostel. Ayrıca burada yer bulamamanız durumunda çok yakında bulunan ve aynı ekibin işlettiği Alberg J New York’u deneyebilirsiniz.

Bir Yorum

  1. Barcelona şu ana kadar gördüğüm en düzenli şehir yapısına sahip, ülkemizde ise maalesef düzensizce büyüyor şehirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu