AVRUPAGÜRCİSTANYURTDIŞI GEZİLERİ

Batum Botanik Bahçesi

Batum Botanik Bahçesi Gezi Rehberi

Batum Botanik Bahçesi, Gürcistan’ın başkenti Batum’un 9 km kuzeyinde yaklaşık 108 hektarlık bir alana sahip olan doğa harikalarından birisidir.  Karadeniz kıyısında yer alan Mtsvane Kontskhi diğer adıyla Yeşil Kap adıyla ifade edilen, eski Sovyetler birliğinde ki en büyük botanik bahçelerindendir. Batum Gezilecek yerler listemizin içerisinde mutlaka yer alan Botanik bahçesini gezmenizi önermekteyiz.

batum botanik bahçesi
batum gezilecek yerler

1980’li yıllarda General Pyotr Krasnov’un kardeşi Rus Andrey Nikolayebich Krasnov 1982-1914 yılları arasında yapımı başlamış ve 3 Kasım 1912 de resmi olarak açılmıştır. İki alanında uzman bahçıvan ve dekorasyonlarında yardımlarıyla Fransız D Alphonse ve Yason Gordezianiyle birlikte tasarlanmıştır. 1914’te vefat eden Krasnov’un mezarıyla heykeli de bu bahçede yer almaktadır.

1925’ten bu yana Kaskasya Deniz Alt tropikal kültürlerini incelenmesi adına kurum haline getirilmiş ve aynı zamanda geliştirilmiştir. Batum botanik bahçesi, dokuz floristik sektörden, Kafkas nemli troik bölgelerinden, Yeni Zelanda, Güney Amerika, Doğu Asya, Avustralya, Meksika ve Akdeniz’den oluşmaktadır. Batum Botanik bahçesinin içerisinde 1047 Kafkas kökenine ait 2037 taksonomik ağaç bitkisi içermektedir.

Batum’da Konaklama

Batum’da pek çok konaklama alanı vardır. Bunlar arasında en iyileri alt kısımda ki gibidir.
 
  • In Orbi City
  • Marina Batumi Sea View
  • Orbi City
Şehir Merkezine yakın yerlerde konaklamayı düşünürseniz;
  • Guest House In Sarpi
  • Hotel Lika
  • Marco Polo Sarpi gibi oteller yer almaktadır.
Daha ekonomik yerler düşünüyorsanız;
  • Orbi Beach Garden
  • Artur
  • Apartment Studio Maksim gibi tesisleri de tercih edebilirsiniz. Booking.Com üzerinden Batum üzerinde yer alan tesislerin müsaitlik durumlarını kontrol edebilirsiniz.
Ziyaret Bilgileri: Batum Botanik bahçesi haftanın tüm günleri 09:00 – 20:00 arasında açıktır. Giriş üçreti 3$ yaklaşık 90TL’dir.
 
Adres Bilgileri: Mtsvane Kontskhi, Batum
Yol Bilgileri: 31/40 numaralı otobüsler aracılığı ile bölgeye ulaşım sağlanmaktadır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu