Bence Amsterdam’a gelir gelmez yapılacak ilk iş bisiklet kiralamak. Adresimiz: Mac Bike. Şehirde bol bol göreceğiniz kırmızı bisikletlerin hepsi buradan. Amsterdam gezilecek yerleri en iyi şekilde gezebilmek için kesinlikle bisiklet kullanmanızı tavsiye ederiz.

AMSTERDAMI BİSİKLETLE DOLAŞMA

 

Amsterdam Bike
Amsterdam Bike

Ayak ve el frenli modeller mevcut. El freni olanlar, yani klasik bizim alışkın olduğumuz modeller biraz daha pahalı diğer modellere göre. Çalınma ve hasara karşı sigortasıyla beraber 2 kişinin 3 günlük bisiklet kirası 75 Euro tutuyor.

Amsterdam‘da arabadan çok bisiklet var. Şehrin her yerinde bisiklet yolları, bisiklerlere özel ışıklar ve uyulması gereken kurallar da buna göre belirleniyor tabii. Motorlu taşıtlara ve yayalara çok dikkat etmek gerekiyor. Kuralların anlatıldığı kitapçığı dikkatlice okuduktan sonra bisikletimizin çalınmaması için nasıl kitlememiz gerektiğini öğreniyoruz görevliden. İlk başta karmaşık geliyor ama 2. gün elimiz alışıyor, hızlanıyoruz. Artık şehri keşfetmeye hazırız!
Evet, bisikletsiz mesafeler, bir yerlere gidip gelmek zor ama bisiklete binerken elde haritayla adres aramak da çok mümkün değil Amsterdam’da. Bir diğer dezavantajı da yürürken çektiğin kadar çok fotoğraf çekememek. Yine de kanallardan, köprülerden bisikletle geçmek, metroya tıkılacağına, rüzgarı saçlarında hissetmek, güneşli bir pazar günü Vondelpark’ı bisikletle turlamak… bence Amsterdam’da bisiklet şart!
Akşam şık bir yemeğe de bisikletle mi gideceğim demeyin. Amsterdamlılar öyle yapıyor. Topuklu ayakkabı ve mini etekle ya da takım elbiseyle bisiklete binmek Amsterdam’da garip değil. Hava soğuk ya da yağmurluysa da bisikletten vazgeçmeyin. Yağmurluk, atkı ve eldiven işinizi görür. Burgerbar’ın hamburgerini ya da The Pancake Bakery’nin pancake’lerini yedikten sonra iyi ki bisiklet kiralamışız diyeceksiniz!
İnsan duygusal bir bağ da kuruyor bisikletle, benden söylemesi. Ben çok zor ayrıldım benimkinden.
Bu makalemiz gibi daha birçok gezi ve tatil fikiri Gezintide 1 Adam kanalını da ziyaret edebilir ve ilginizi çekiyorsa Kıbrıs Gezi Rehberi isimli yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.