Budapeşte gezilecek yerler yazımıza hoş geldiniz. Maceristan’ın en kalabalık aynı zamanda başkenti olan Budapeşte, gezginlerin en çok ziyaret etmek istediği şehirlerden birisidir. Siz değerli kullanıcılarımız için Budapeşte bölgesinde muhakkak gezip görmeniz gerekenleri sizler için sıraya aldık. İşte Budapeşte’nin incileri.

Budapeşte Gezilecek Yerler

Budapeşte Gezilecek Yerler
Budapeşte Gezilecek Yerler

Halaszbastya: Balıkçı Burcu olarak bilinen bu yapı Tuna Nehri kenarında, Disneyland’deki kuleleri andıran görüntüsüyle hemen ilgi çekiyor. On dokuzuncu yüzyılda yapılmış. Tepesinden enfes bir şehir görüntüsü var.

Budin Kalesi: 1987’de UNESCO Dünya Koruma Mirası arasına girmiş olan yapının inşası 1265’te tamamlanmış.

Szechenyi lanchid: Türkçe’deki ismiyle Zincir Köprü 1849’da ilk kez Tuna Nehri’nin iki yakasını birbirine bağlamış.

Matthias Çeşmesi: Neo-barok tarzın en iyi örneklerinden biri olan çeşme Kraliyet Sarayı’nın da mimarları olan Alajos Stróbl ve Alajos Hauszmann tarafından inşa edilmiş.

Szabadsag Hid: 333.6 metre uzunluğunda, 20.1 metre genişliğinde olan bu köprü Budapeşte’nin simgelerinden bir diğeri. Yapımı 1896 yılında tamamlanmış.

Kahramanlar Meydanı: Macarlar’ın ülkeyi fethinin 1000. yılı anısına inşa edilmiş bu meydandaki tüm heykeller Zala György tarafından yapılmış. Aynı zamanda Güzel Sanatlar Müzesi ve Műcsarnok’da bulunuyor.

Várhegy: Kaleye çıkan dar, Arnavut kaldırımlarıyla dolu yolların bulunduğu bölge elbette trafiğe kapalı. Yürümek için Szell Kalman metro durağında inmeniz yeterli. Tepeye vardığınızda elbette Budapeşte’nin en güzel manzaralarından birine ulaşıyorsunuz.

Magyar Nemzeti Galéria: Ulusal Macar sanatlarının Ortaçağ’dan bu yana en iyi örneklerini göreceğiniz müze 1957 yılında açılmış. Pazartesi günler, hariç her gün 10:00-18:00 arasında ziyaret edilebiliyor. Yeniden evlerine dönen Macar sanatçıların posterleri, avangart sinema gösterimleri, Magritte, Duchamp, Man Ray, Miró, Dalí gibi Dadaist ve surrealist dehaların geçisi sergileri de sıksık karşınıza çıkacak.

Termal banyolar: Budapeşte romatizmalara da iyi gelen termal banyolar konusunda Avrupa’nın en popüler istikametlerinden biri. Avrupa’nın en büyük termali Széchenyi’de suda satranç seanslarına katılabilir veya izleyebilir, Gellért’nin Art nouveau mimarisine ve art deco detaylarına hayran kalabilir, 16. yüzyılda Osmanlılar tarafından yapılmış Rudas’ta keselenebilir, 1894’te açılmış Lukacs’ta Budapeşte yerel halkıyla yüzme şansı bulabilirsiniz.

Opera Binası: İçi, dışı, operaları muazzam. 1880’de yapılmış bu binanın akustiğinin Avrupa’da en iyiler listelerine girmiş olduğunu düşünecek olursanız Verdi, Puccini, Mozart, veya Wagner dinlemeye gitmek için biletleri elbette alacaksınız.

Parlemento: Mimari meraklılarının hayran kalacağı bir diğer bina da parlemento. Neo-gotik mimarinin en güzel örneklerininden biri. Kurultay olmadığı zamanlarda içinde turlar da düzenleniyor.

Market: Vámház körút 1 numarada 19. yüzyılda kurulmuş olan Központi Vásárcsarnok lokallerin her türlü gıda ihtiyacını karşılamak için pazar günleri hariç her gün 06:00’da açılıyor. Budapeşte’de bu market harici Klauzál tér, Rákóczi tér, Hold utca ve Hunyadi tér isimli dört lokal market daha var ve işin ilginci hepsi 15 Şubat 1897’de kapıları açmış olması.

Vaci Caddesi: Budapeşte’nin en turistik dükkanlarını bulacağınız, aynı zamanda en popüler caddesi. Meşhur Gerbeaud Café’de bir öğle arası vermek gerek.

Tuna Nehri boyu: Tuna boyunca uzun yürüyüşler yapılabilmesi için geniş, arabalara kapalı yollar tasarlanmış Budapeşte’de. Burada göreceğiniz demir ayakkabılar ikinci dünya savaşında öldürülen Yahudiler anısına Gyula Pauer ve Can Togay tarafından 2005 yılında yapılmış. Nehir kenarında Parlamento binası ve Müzik Akademisi arasında karşınıza çıkacaklar.

Margaret Adası: İki nehir arasındaki yemyeşil parkta ortaçağlarda sayısız tavşan yaşarmış. Burada karşınıza çıkacaklar arasında küçük bir hayvanat bahçesi, Japon bahçeleri, dans eden çeşmeler ve yaz boyunca devam eden açıkhava tiyatroları, konserleri var. 5350 metrelik parkurunda da koşu yapmayı isteyebilirsiniz.

İpucu: 2 numaralı tramvaya binecek olursanız Parlamento Binası, Zincir Köprü, Budin Kalesi ve Market’in de içinde olduğu şahane bir yol size bekliyor olacak.

İpucu 2: Budapeşte’nin en güzel manzaralarından birini görmek için istikamet Gellért tepesi olmalı!