Kapadokya Seyahat Programı yazıma hoş geldiniz. Kappa-Dokia olarak telaffuz edilen Kapadokya, mağaralara oyulmuş evler, yeraltı şehirleri ve mağara kiliseleriyle dolu, ay benzeri eşsiz manzarasıyla ünlü, Türkiye’nin orta kesimindeki bir bölgedir. Yılda 3 milyon kişinin ziyaret ettiği bu bölge, son birkaç yılda oldukça popüler hale gelmiş ve Türkiye’nin en çok ziyaret edilen üçüncü destinasyonudur. Ne yazık ki burada sadece 1 gece geçirdik, çünkü 9 günlük Türkiye seyahat programımız bu kadardı ama bunun 24 saatini de çok iyi değerlendirdik.

Kapadokya Gün Doğumu
Kapadokya Gün Doğumu

Türkiye’de Turizm


Bu alanı Türkiye’nin turizmi ve ulaşımından bahsetmek için kullanacağım. Sonuç olarak, tur rezervasyonu ve işlerin halledilmesi konusunda Türkiye’nin inanılmaz derecede organize ve yapılandırılmış olduğunu gördüm. Ülkenin dört bir yanında yüzlerce tur şirketi var ve bunlar bir şekilde ülke çapındaki herkesi tanıyor ve ülkenin herhangi bir yeri için tur rezervasyonu yaptırabiliyor veya sizi bunun için doğru konuma getirebiliyorlar.

Günlük turlarımızda kullanılan tipik minibüsler.
Günlük turlarımızda kullanılan tipik minibüsler.

Türkiye’de grup gezileri (daha lüks bir kara gezisi gibi) düzenleyen, Türk olmayan çok sayıda tur şirketi var. Amerika tur otobüslerinden, Güney Kore otobüslerine kadar bu tur gruplarında bir eksiklik görmedik ve hala sezon dışı sayılan Nisan ayında Türkiye’deydik. Yaz aylarındaki boktan durumu hayal bile edemiyorum. Programımız nedeniyle bu organize turlardan birine sığamadığımız için güzergahımızı planladık, yani tüm uçuş ve turlarımızı kendimiz rezerve ettik.

Kapadokya
Kapadokya

3 yurt içi uçuş, 1 otobüs yolculuğu ve beş günlük tur rezervasyonu yaptık. Bir şeylerin ters gideceğinden emindim ama mucizevi bir şekilde her şey planlandığı gibi gitti. Hiçbir aksaklık yaşamadık ve her zaman belirtilen saatte, zamanında teslim alındık. Türkiye turizmine büyük alkış!

Kapadokya’ya Ulaşım


Havayla

Türk Hava Yolları, İstanbul Atatürk Uluslararası Havalimanı’ndan ülke çapında uçan en büyük havayolu şirketidir.  Pegasus Havayolları, Atlasjet, OnurAir, Anadolu Jet ve Sunexpress Türkiye içinde uçan ve ucuz fuarlar sunan havayollarıdır. Biletimi Türk Hava Yolları’ndan  İstanbul’dan Kayseri’ye aldım . Kapadokya bölgesine hizmet veren Kayseri ve Nevşehir olmak üzere iki havaalanı bulunmaktadır. Kapadokya bölgesinden Kayseri yaklaşık 1 saat, Nevşehir ise yaklaşık 40 dakika uzaklıktadır.

Otobüs ile

Türk otobüs sistemi çok sağlam. Kapadokya, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden biri olduğundan, hemen hemen her otobüs firmasının tüm büyük şehirlerden Kapadokya’ya giden bir otobüsü olacaktır. İstanbul’dan Kapadokya’ya gece otobüsüne binen çok sayıda insanla tanıştık. Bu otobüslerin bazılarında ücretsiz Wi-Fi ve tamamen yatırılabilen koltuklar bulunur. Otobüsün avantajı sizi şehirlerde bırakacak olması, dolayısıyla havalimanlarından pahalı taksi yolculuğundan kendinizi kurtarıyor.

Kitap Turları

Türkiye’de size Kapadokya turu rezervasyonu yaptıracak çok sayıda tur şirketi bulunmaktadır . Tavsiye edebileceğim bir tanesi, ülkede birkaç tur rezervasyonu yapmak için kullandığım One National Travel’dır.

Kapadokya’da nerede kalınır?


Kapadokya’da konaklama seçeneği sıkıntısı yok ama soru şu; nerede kalınır? Kapadokya bir şehir değil, daha çok bir ilçedir. Bölgede çok sayıda küçük kasaba bulunmaktadır ve başlıca turistik merkezler Göreme, Ürgüp ve Uçhisar’dır. İnternette biraz okuduktan sonra Göreme’de kalmaya karar verdim.

Erenbey'deki mağara odamızın içi
Erenbey’deki mağara odamızın içi

Bu beldelerdeki oteller ve pansiyonlar nesiller boyu burada yaşayan Kapadokyalıların evleriydi. Büyük turizm akışıyla birlikte bu ailelerden bazıları mağara evlerini mağara otellere dönüştürme kararı aldı. Bu mağara otellerini okudum ve hiçbir soru sorulmadan bunlardan birinde kalmaya karar verdim. Sadece Göreme’de 40’a yakın farklı konaklama seçeneği varken, bunlardan birini seçmek bunaltıcı olabiliyor.

 

Erenbey Cave Hotel

Erenbey Cave Hotel’de konakladık .  Sahibi “mağara”yı, tabiri caizse, büyükbabasından miras almış ve onu bir otele dönüştürmeye karar vermiş. Burada bir gece kaldıktan sonra bu yerle ilgili değerlendirmelerim son derece olumlu ve kesinlikle bunlardan birinde kalmanızı tavsiye ederim. Bu deneyim %100 benzersizdir ve bu deneyimi yaşamamak rezillik olur!

Erenbey Cave Hotel muhteşemdi. Odamız büyüktü ve dış dünyaya açılan küçük bir penceresi vardı. Kalsit duvarları ve sıcak havasıyla gerçekten mağaradaymış gibi hissetmemizi sağladı. Odadaki eşyaların hepsi yeni ve konforluydu. Banyo, kaldığım herhangi bir 5 yıldızlı otelle aynı seviyedeydi.

En önemlisi, sahipleri şimdiye kadar karşılaştığım en cana yakın ve yardımsever insanlardı. Aslında birkaç hafta önce bana e-posta göndererek, ödeyeceğimiz 50 Euro’luk taksi yolculuğundan çok daha ucuz olan kişi başı 200 TL karşılığında havaalanı servisi rezervasyonu isteyip istemediğimi sordular. Şiddetle tavsiye edilir!

Göreme’de nerede yenir?


Bu kadar kısa sürede burada sadece birkaç öğün yemek yiyebildik. Muhteşem manzaralar eşliğinde gidilecek çok sayıda restoran var. Göreme’deki restoranların çoğu oldukça iyi olduğundan muhtemelen hayal kırıklığına uğramayacaksınız. Göreme kasabası küçüktür ve bir taraftan diğer tarafa 10 dakikada yürüyebilirsiniz. Ana yol boyunca onlarca restoran var ve sonunda Manzara adında, şehrin en tepesinde yer alan, harika gün batımlarına ve Anadolu Mutfağı’na uygun bir yerde yemek yedik.

Manzara restoranından gece manzarası.
Manzara restoranından gece manzarası.
Çömlek Kebabı açılıyor
Kapadokya Seyahat Programı – Çömlek Kebabı açılıyor
Pastırmalı Sıcak Humus
Kapadokya Seyahat Programı – Pastırmalı Sıcak Humus

Tekrar ediyorum, buradaki restoranların çoğu harika, bu yüzden gerçekten yanlış gidemezsiniz. Ancak ülkenin bu bölgesine özgü Anadolu mutfağından biri de Teste kebapları olarak da adlandırılan toprak çömlek kebaplarıdır. Sığır eti, kuzu eti veya tavuğu sebze ve baharatlarla pişirip toprak kapta birkaç saat marine edip önünüzdeki tencereyi kırıyorlar. Ayrıca kocaman bir somun ekmek ve pilavla da servis ediyorlar. Harika bir deneyim ve çok iyi bir yemek.

Anatolian Kitchen Restaurant'ta çömlek kebabı 2. tur
Kapadokya Seyahat Programı – Anatolian Kitchen Restaurant’ta çömlek kebabı 2. tur

Kapadokya’daki diğer harika restoran seçenekleri

Üst Güverte
Eski Kapadokya Restoranı
Annemler Restoranı
Seten Anadolu Mutfağı
Ocak Restoranı

Kapadokya’da Sıcak Hava Balonu


Buradaki en popüler aktivite şüphesiz ki Kapadokya’da Sıcak Hava Balonu dünyaca ünlüdür ve buradayken yapmanız gereken bir şey varsa o da budur. Maliyet, nereye gittiğinize ve ne kadar iyi pazarlık yapabileceğinize bağlı olarak 80-150 Euro arasındadır. Farklı süre seçenekleri vardır ve tabii ki daha uzun yolculuklar buna göre daha pahalıya mal olacaktır.

Buraya gelmeden önce çok araştırma yaptım ve internetteki birçok site bana 150 Euro teklif ediyordu. Çeşitli tur şirketlerine e-posta gönderdikten sonra Truva ve Gelibolu turları konusunda uzmanlaşmış İstanbul merkezli bir tur şirketi olan Gelibolu Turları’ndan 89 Euro’luk bir teklif aldım ve bu, nerede olursa olsun Türkiye’deki tüm tur şirketlerini kanıtlıyor. , tüm ülke çapında bağlantıya sahip olun.

O gün sabah saat 5.30’da yakalandık ve şansımız yaver gitti. Nisan hava durumu açısından değişken bir ay ama bizim günümüzde güneşli, önceki gün ise bulutluydu. Kalkış alanına vardığımızda yüzlerce insan bir sürü balonun etrafında toplanmıştı. Ücretsiz kahve ve hamur işleri ikram edildi ve yarım saat içinde balonumuza götürüldük.

Balonumuzda 16 kişi vardı ve yolculuk yarım saatten biraz fazla sürdü. Sanırım havadaki diğer yüzlerce balon burayı bu kadar pitoresk kılıyordu.

Yavaş yavaş inmeden önce 700 metreye kadar çıktık. Bittiğinde 15-20 dakika daha kalabilirdim ama sanırım büyük paralar ödemenin amacı da bu. Daha sonra geleneksel olan biraz şampanya tostu yedik ve saat 8:30’da, tam kahvaltı vaktinde otellerimize geri döndük.

Yeşil, Kırmızı, Mavi Kapadokya Turları


Kapadokya çevresinde farklı ilgi çekici noktaların görüldüğü üç günlük turlar var. Stratejik olarak saat 9.30’da başlıyorlar, böylece insanlar sıcak hava balonuyla gezileri ve bu turları aynı gün içinde yapabiliyorlar. Turlar kişi başı 30-35 Euro’dur ve kesinlikle buna değer. İnternetten biraz okuduktan sonra Yeşil Tur’a katıldım. Yeşil tur sırasıyla oluşur

  • Göreme Panoramik seyir noktası
  • Derinkuyu Yeraltı Şehri
  • Ihlara Valley
  • Öğle yemeği
  • Selime
  • Onyx fabrikası (isteğe bağlı)
  • Akşam 17.30 civarında otele dönüş

Şoförümüz sabah 9:30’da bizi hemen aldı ve ilk durağımızı ve Göreme panoramik görüş noktasını yaptık. Tüm turlar burada durur ve burası harika bir fotoğraf fırsatıdır. Utanma. Daha sonra insanların savaş zamanlarında düşmanlardan saklanmak için yaşadıkları bir yeraltı şehrini ziyaret ettik. Burası insanların bir mağarayı modern teknoloji olmadan nasıl yaşam alanlarına dönüştürmeyi başardıklarını görmek büyüleyiciydi.

Mağaraların içinde yürümek
Kapadokya Seyahat Programı – Mağaraların içinde yürümek

Türkiye'de taze sıkılmış Portakal ve Nar suyundan mutlaka birkaç tane bulundurun!
Kapadokya Seyahat Programı – Türkiye’de taze sıkılmış Portakal ve Nar suyundan mutlaka birkaç tane bulundurun!

Devam ederek bir volkanın içine oyulmuş uzun bir boğaz olan Ihlara vadisini ziyaret ettik. Yaklaşık 3 kilometrelik bu alanı yürüyerek yürüdük. Bu alanı eşsiz kılan sadece manzara değil. Bol su kaynağı ve gizli alanlar nedeniyle burası, Roma zulmünden kaçan İlk Hıristiyanlar tarafından kullanıldı. Bu vadide yürürken görebileceğiniz mağaraya oyulmuş yüzlerce kilise ve konut var. Yürüyüş yaklaşık 1,5 saat sürüyor ama keyifli bir yürüyüş.

Selime Manastırı

Öğle yemeğinin ardından son durağımız Selime Manastırı’na geçtik. Oyulmuş sayısız kilise arasında bu açık ara en etkileyici olanıydı. Bir bilim kurgu filminden fırlamış gibi görünen (bu aslında Star Wars Ep4’ün bazı ortamlarına ilham kaynağı olmuştur) bu yer, Bizans döneminde bir zamanlar ordunun ve din adamlarının merkeziydi. Çok iyi durumda tutulmuş ve bin yıl önce bu mağaralarda yaşamanın nasıl olacağını hayal etmek çok güzeldi.

Göreme Müzesi

Göreme’ye doğru giderken bu müzeyi gördük. Ne yazık ki bunu yapacak vaktimiz olmadı ama konuştuğum herkesin şiddetle tavsiye ettiği ve yapması gereken bir şey. Bir koleksiyon ya da kiliseler ve peribacalarıdır. Bir dahaki sefer!

Kapadokya’da başka neler yapılabilir?

Bu kısımlarda yapılacak muhteşem yürüyüşler var. Bölge genelinde yürüyüş yolları mevcuttur ve popülerdir. Ayrıca dağ bisikleti kiralama mağazalarını ve buranın dağ bisikleti için ne kadar muhteşem bir yer olacağını da gördüm. Burada yapılacak çok şey var ama zaman asla yetmiyor.

Kapadokya’da Bir Günlük Seyahat Programı


Bu güzergah Kapadokya’da yaklaşık 24 ila 30 saatiniz varsa geçerlidir. Başka bir deyişle, bu, bölgeyi keşfetmek için tam bir gününüz olduğu ve sabah 6’da başlayabileceğiniz, dolayısıyla geceyi bir yerde geçirmeniz gerekeceği anlamına geliyor.

05:30 – 08:30: Sıcak Hava Balonu Turu
08:30-9:30: Otelinizde kahvaltı
21:30-17:30: Tam gün tur: Yeşil, Mavi veya Kırmızı Turlar
Akşam hava veya otobüsle hareket bir sonraki varış noktanız

 

Kapadokya’da İki Günlük Seyahat Programı


İki tam günle bölgenin hakkını vermek için çok daha fazla zamanımız var. Sıcak hava balonu turu ile günübirlik turu aynı gün içerisinde yapmanıza gerek yoktur. Kişisel olarak, bu iki şeyi aynı gün içinde yapmanın hala iyi bir fikir olduğunu düşünüyorum çünkü çok fazla şey yapmaktan bunalmış gibi hissetmedim. İşte iki günlük bir seyahat planı örneği.

1.gün

5:30 – 8:30: Sıcak Hava Balon Turu
8:30 – 9:30: Otelinizde kahvaltı
9:30 – 17:30: Tam gün tur: Yeşil, Mavi veya Kırmızı Turlar
17:30 – 19:30 : Gün batımı için kayalıklara doğru yürüyüş yapın. Burada inanılmaz manzaralar ve gün batımları yaşanabilir. Bir şişe şarapla tepelerden batıya baktığınız yere doğru yürüyün ve tadını çıkarın!
19:30 – 22:00: Akşam yemeği ve seçtiğiniz aktiviteler

2. gün

6:00 – 7:00: Bu tamamen isteğe bağlı ve siz uykuya bundan daha çok değer veriyor olabilirsiniz ama Göreme’de güneşin doğuşu nefes kesicidir. Sabah güneşi kaya bacalarına hafifçe dokunurken yüzlerce sıcak hava balonu manzarayı noktalıyor. Büyük olasılıkla konuk evinizin bunun tadını çıkarabileceğiniz bir çatı alanı olacaktır, ancak değilse, önceki gece bulunduğunuz yere geri dönün!
8:00 – 9:00: Kahvaltı
9:30 – 17:30: Önceki gün yapmadığınız bir günlük turu daha yapın.
17:30 ve sonrası: Dışarıda akşam yemeği veya havaalanına transfer

Bu makalemiz gibi daha birçok gezi ve tatil fikiri Gezintide 1 Adam kanalını da ziyaret edebilir ve ilginizi çekiyorsa Punta Cana Gezi Rehberi isimli yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.