GEZİ TURLARI

Kapadokya Peribacaları Gezi Rehberi

Peribacası Örnekleri ve Daha Fazlası

Kapadokya Peribacaları gezi yazımıza hoş geldiniz. Öncelikle peri bacası nedir o konuya bir açıklık getirelim. Yüzyıllar içerisinde sel suları dik yamaçlarda kendine yol buluyor, sert kayaları çatlatarak aşındırıyor. Buna bir de rüzgarın etkisi eklenince ortaya konik şekilli bir doğa harikası çıkıyor. Şapkayı oluşturan kaya türünün gövdeyi oluşturan kaya topluluğuna oranla daha dayanıklı olması peribacasının oluşmasındaki ilk koşul.

Kapadokya Peribacaları

KAPADOKYA PERİBACA ÖRNEKLERİ NEREDE?

GÖREME AÇIKHAVA MÜZESİ

Kapadokya’nın tüm gerçek hikayesini burada öğreniyoruz. 4. yüzyılın sonlarından beri Hristiyanlık’ı yaymak için bu bölgeye gelen psikopozlar kendilerine yaşamak için peri bacaları içindeki mağaraları seçiyor. Dolayısıyla burası manastır, yemekhane ve pek çok kilisenin olduğu bir kente dönüşüyor.

Kapadokya Peribacaları

Bu kentlerden biri düşman tarafından keşfedilip, hayati tehlike başlayınca da, hemen bir diğerine geçiliyor. Göreme Açıkhava Müzesi bu yerleşimin en iyi örneklerinden. 1985’ten bu yana UNESCO Dünya Mirasları listesinde. Kızlar ve Erkekler Manastırı, Yılanlı Kilise, Aziz Basil Kilisesi, Çarıklı Kilise, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Karanlık Kilise içindeki secco’lar (yani kuru zemin üzerine yapılmış resimler) İstanbul Kariye Müzesi’nden de gayet iyi bildiğimiz Hristiyanlık tarihini anlatıyor.

Benim favorim 50 TL ekstra ücret karşılığında girdiğiniz, zaman içerisinde talan edilmemiş Karanlık Kilise. Hemen çıkışındaki Tokalı Kilise de Meryem Ana’nın kucağındaki İsa’yı görebileceğiniz çok güzel secco’larla bezenmiş. Giriş 100 TL, Müzekart geçiyor.

PAŞABAĞ VADİSİ

Kapadokya Peribacaları

Peribacaları içinde favorim sanırım Paşabağ vadisi oldu. Öncelikle tepeden baktığınızda manzara enfes. Aman yerler kayıyor diye çıkmamazlık yapmayın. Ardından bu harikulade doğa oluşumu içinde yürümeye başlıyor, boyları 15 metreye kadar olan peribacalarının ihtişamını daha da iyi anlıyorsunuz. Sonunda karşıma çıkan kayalıklar içerisinde bir zamanlar şehir kurulmuş olduğunu, insanların inzivaya çekilmek için burada yaşadığını düşününce, etkilenmemek elde değil.

ÜÇ GÜZELLER

Kapadokya Peribacaları

Anne-baba-çocuk olarak düşünülen Üç Güzeller’in rehberimizin anlattığına göre hiçbir tarihi önemi yok. Sadece Ürgüp-Göreme yolu arasında, arkasında Erciyes Dağı ve kıpkırmızı kaya manzarası eşliğinde durması yüzünden popüler olmuş.

ZELVE

Kapadokya Peribacaları

Hala gördükleriniz yetmedi mi? O halde Zelve’ye 100 TL ya da Müzekart karşılığında girebilir, parkurlar arasında yürüyüş rotaları belirleyebilirsiniz.

Bu makalemiz gibi daha birçok gezi ve tatil fikiri Gezintide 1 Adam kanalını da ziyaret edebilir ve ilginizi çekiyorsa Balkanlar Gezilecek Yerler isimli yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bir Yorum

  1. Bizzat gezip gördüğüm harika bir yer buraya çok yakın olan aksaraya bağlı ihlara vadisini de gezmenizi tavsiye ederim tarih bizzat yaşaniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu