Melbourne Gezi rehberi yazımıza hoş geldiniz. Sizlere daha önce gezip gördüğümüz ve değişik bilgiler edinmiş olduğum Melbourne şehri hakkında bilmeniz gerekenler hakkında bilgiler vereceğim. Melbourne Gezilecek yerler, Turistik ve olmayan şeyleri, Avrupa şehirlerinden neden farklı olduğu, burada olmanız neden önemli, şehirde yaşayanların günlerini nasıl geçirdikleri ile ilgili detaylı bilgiler.

Melbourne, ne kadar uzak bir şehirden gelirsen gel dengeli haliyle insanı sarmalıyor. Sakinleştiren ve iyi hissettiren bir şehir. Dünya mutfaklarının neredeyse hepsini kolaylıkla bulabileceğiniz, iyi kahve içebileceğiniz, ulaşım aracı olarak bisiklet kullanabileceğiniz, her hafta bir festivale gidebileceğiniz ve dört mevsimi bir günde yaşayabileceğiniz bir şehir! 

Melbourne
Melbourne

MELBOURNE’DE TURİSTİK OLMAYAN ŞEYLER

  • Victoria Eyalet Kütüphanesi’nin La Trobe isimli okuma odasına gidip o ana dair not tutun
  • Sadece Pazar günleri 6.30-12.00 saatleri arasında kurulan Camberwell Sunday Market’a gidip ikinci el seyahat kitapları satan tezgahta yeni seyahat rotalarınız için ilham alın.
  •  
  • Melbourne’ün gelişmiş bisiklet paylaşım ağını kullanarak bir bisiklet kiralayıp Princes Park’a gidin.
  •  
  • Çin Mahallesi’ndeki restoranlarda Asya mutfağını, küçük İtalya olarak bilinen Lygon Street’te İtalyan mutfağını ve küçük Yunanistan olarak bilinen Lonsdale Street’te Yunan mutfağını deneyimleyin.
  •  
  • Sokak sanatının en iyi örnekleri için Fitzroy, ACDC Line ve Abbotsford’u ziyaret edin
  • Okyanus kokusu ile yürüyüş yapmak ve penguenleri görmek için St. Kilda Beach’e gidin
  • Yarra Nehri kıyısında güneşin batışını ve pembemsi gökyüzünü izleyin

MELBOURNE’NİN AVRUPA ŞEHİRLERİNDEN FARKI

Melbourne, çoğu Avrupa şehri gibi eski tarihe sahip bir şehir değil. Bu yüzden Melbourne’de Avrupa’daki gibi adım başı büyüleyici tarihi binalarla karşılaşmıyorsunuz. Mimari olarak yüksek binalardan daha çok tek katlı büyük müstakil evlerin bulunduğu bir şehir. Bu yüzden gökyüzünü görebilmek için yukarı bakmanıza gerek kalmıyor. Fakat bununla birlikte şehri keşfedenler Avrupalılar olduğu ve ilk büyük göçü İngiltere, İrlanda, İskoçya ve Almanya’dan aldığı için kendinizi çoğu zaman Londra’da gibi hissedebilirsiniz 🙂

MELBOURNE EN HİP MAHALLESİ

Brunswick
Brunswick

Melbourne’de hipsterlar Brunswick’te 🙂 Brunswick mahallesinde duvarlar dünyanın en yaratıcı muralları ile dolu. Tasarımcılar, freelance çalışanlar, bloggerler, sanatçılar bu mahallede takılıyor. Birbirinden keyifli mekanlara ev sahipliği yapmakta. Brunswick aynı zamanda kendi birasını üreten küçük markalarla da dolu.

MELBOURNE’DEN ARABAYLA YOLA ÇIKSAK?

Melbourne’den arabayla çıkıp, 1 saat yol gittiğinizde kendinizi dünyanın en güzel yol rotalarından biri olarak görülen Great Ocean Road’ta bulabilirsiniz. Great Ocean Road’ta yağmur ormanlarında yürüyebilirsiniz. Dünyaca ünlü sörf plajlarında yaz-kış sörf yapan insanları izleyebilirsiniz. Nefes kesici doğa manzaralarına şahit olabilirsiniz. Doğal ortamlarında koala görebilirsiniz. Daha romantik bir seçenek isterseniz Yarra Vadi’sindeki şarap çiftliklerini gezebilirsiniz.

MELBOURNE’YE GELMEK İÇİN BAHANELER

Melbourne Avustralya’nın kültür başkenti. Bu yüzden şehirde sürekli bir festival var. Yakında bizi bekleyen festivaller var. Ekim’de Melbourne Festivali, Kasım’da 9 gün sürecek Melbourne Müzik Festivali, Aralık’ta Tasarım Festivali. Aralık ayında plajda yeni yılı kutlamak isteyenleri de bekleriz 🙂

AVUSTRALYILILAR GÜNÜNÜ NASIL GEÇİRİYOR?

Avustralyalılar çok rahatlar. İnsanların görünüşü ile ilgilenmeyen, çok nazik ve güleryüzlü insanlar. Yardım istemediğiniz halde sizi yol ararken görüp yardımcı olabileceğim bir şey var mı diye soracak kadar yardımseverler. Güne kahve içip, spor yaparak başlıyorlar. 

Genellikle hava durumu ne olursa olsun parmak arası terlikle dolaşıyorlar. Rahat yaşam şekilleri aksanlarına da yansımış. Her şeyi ama her şeyi kısaltıyorlar. Canım anlamına gelen darling bile dal onlar için. Hayattan keyif almasını bilen, dünyanın bir ucunda yaşamalarına rağmen bol bol seyahat eden insanlar

Bu makalemiz gibi daha birçok gezi ve tatil fikiri Gezintide 1 Adam kanalını da ziyaret edebilir ve ilginizi çekiyorsa Kaş Gezi Rehberi isimli yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.