Fiji Seyahat Rehberi adı altında oldukça detaylı bir destinasyon hazırladık. Şunu hayal edin: palmiyelerle çevrili beyaz kumlu plajlar, kristal berraklığında turkuaz sular, canlı yaban hayatıyla dolu yemyeşil tropikal yağmur ormanları ve adalara adım atar atmaz sizi saran sıcak, davetkar bir ruh. Burası Fiji; doğal güzelliği, zengin kültürü ve yalnızca dünyanın uzak köşelerinde bulunabilecek huzur duygusuyla gezginleri cezbeden, Güney Pasifik’teki bozulmamış bir cennet.

Fiji Adası Su Altı
Fiji Seyahat Rehberi – Fiji Adası Su Altı

Sıradanlıktan kaçmak, zamanın yavaşladığı ve güneşin batmasıyla endişelerinizin eridiği bir yer arıyorsanız aradığınız cevap Fiji’dir. Bu seyahat programında, Nadi’nin hareketli pazarlarından uzak ve el değmemiş Yasawa Adalarına kadar Fiji’nin en iyi yerlerini kapsayan bir yolculukta size rehberlik edeceğiz . İster heyecan arayan biri olun, ister kültür tutkunu olun, ister sadece huzur arayan biri olun, Fiji’nin herkese sunabileceği bir şeyler vardır.

Fiji Kano Sefası
Fiji Seyahat Rehberi – Fiji Kano Sefası

Yine de gezinizde size elimden geldiğince yardımcı olacağım, böylece önemli anları yakalayabilir ve ardından bu güzel ülkeye dönüş yolculuğunuzu planlamaya başlayabilirsiniz!

Bu içerikte neler var?

Fiji’de nereye gidilir?

 

Fiji’nin ziyaretçilere sunabileceği harikalar dünyası var ama ben sadece 2,5 hafta ziyaret edebildim. Daha fazla adayı görmek için bir veya iki hafta daha geçirmeyi çok isterdim ama işler böyle yürüyor. Hırslı bir tüplü dalgıç olduğum için gezimin büyük bir kısmı dalış ve su altı dünyası etrafında şekillendi. Dalış yapmasanız bile bu yerlerde vakit geçirebilir ve başka aktiviteler yapabilirsiniz.
Fiji
Fiji Seyahat Rehberi – Fiji

Fiji’nin araştırmamdan öne çıkan ana noktaları sizler için listeledim.

  • Yasawa Adaları
  • Mamanuca Adaları
  • Beqa Lagünü çevresinde boğa köpekbalığı dalışı
  • Viti Levu’nun ana adasındaki Mercan Sahili
  • Taveuni (Bahçe Adası)
  • Kadavu Adası’ndaki Büyük Astrolobe Resifi
  • Savu Savu çevresindeki plajlar ve tatil köyleri
  • Gerçekten maceraperestler için Lau adaları

Zamanımın çoğunu Taveuni ve Yasawa adalarında geçirdim. Ayrıca Kadavu’da Büyük Astrolobe Resifi’nde dalış (deneme) yaparak birkaç gün geçirdim. Ne yazık ki, ziyaret ettiğimde hava gerçekten çok kötüydü ve tüm süre boyunca (kurak mevsimde!) yağmur yağdı, bu da dalışın mümkün olmadığı anlamına geliyordu. Ancak Kadavu’nun doğal güzelliği büyüleyiciydi ve resifi daha uzun süre görebilmeyi gerçekten isterdim.

Taveuni Adası
Fiji Seyahat Rehberi – Taveuni Adası

Vita Levu’yu Fazla Gezi Listenizden Çıkartın

Fiji’de birkaç hafta geçirdikten sonra ana adada muhtemelen çok fazla zaman geçirmenize gerek kalmayacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Gördüğüm pek çok güzergahın güzergahında ana ada Viti Levu vardı ancak burada fazla zaman harcamanıza gerek olmadığını düşünüyorum. Hatta konuştuğum yöre halkı bile Viti Levu’da fazla vakit geçirip çevre adalara gitmememi tavsiye etti. Viti Levu, 146 km genişliğinde ve 106 km uzunluğunda devasa bir adadır. Bu adanın hakkını vermek için bir arabaya ihtiyacınız olacak, bu yüzden araba kullanmak istemiyorsanız, bu başlangıç ​​dışı bir seçimdir.

Nadi ve Suva’nın ana şehirleri büyük bir atlamadır. Bu şehirlerde görülecek hiçbir şey yok, yapılacak hiçbir şey yok. Gidilecek pek fazla düzgün restoran ya da kafe bile yok. Eğer orada yaşayan ve size iyi vakit geçirtebilecek birini tanıyorsanız, bu şehirlerde her zaman vakit geçiririm.

Mercan kıyısı, dünyaca ünlü Natadola Plajı gibi nezih plajlara sahip olsa da, bunun gerçekten etkileyici bir şey olduğunu düşünmüyorum. Fiji’de daha parlak ve daha güzel renklere sahip daha güzel plajlar var. Viti Levu, Fiji adasının cazibesine sahip olamayacak kadar büyük ve gördüğüm yerlerin çoğu beklediğim ikonik Fiji değildi (kişisel tercih).

Viti Levu’yu ziyaret etmek için yapabileceğim tek istisna , Beqa Lagünü köpekbalığı dalışı yapmayı planlıyorsanız . Bu, Pasifik Limanı’nın dışındadır ve şimdiye kadar yapacağınız en çılgın dalışlardan biridir. Bu, Fiji’yi (ben de dahil) ziyaret eden birçok kişi için büyük bir yapılacaklar listesi maddesidir, bu da bu aktiviteyi yapmak için anakarada birkaç gün geçirdiğim anlamına geliyordu. Alternatif olarak, Yasawa ada zincirindeki Barefoot Koata tatil beldesinde boğa köpekbalıklarıyla da dalış yapabilirsiniz , böylece teknik olarak Viti Levu’dan tamamen kaçınabilirsiniz.

Port Denarau’dan kaçının

Port Denarau, Fiji’ye gelen turistlerin çoğu için popüler bir bölgedir. Bu bölge Nadi’nin güneyinde yer alır ve Mamanuca ve Yasawa ada zincirlerine giden ana feribot terminalidir.

Port Denarau, Marriott, Hilton, Intercontinental, Radisson ve daha fazlası gibi büyük otel zincirlerinin tümüne ev sahipliği yapmaktadır. Bu alan açıkça ailelere, yaşlı gezginlere ve tatil yeri havasını isteyen insanlara yöneliktir. Port Denarau da hiç hoş değil. Plajlar yok ve otel yiyeceklerinden başka bir şey bulamazsınız. Otel fiyatları da fahiş derecede yüksek ve yakındaki adaların herhangi birinde 100 kat daha güzel ve daha özgün bir şey bulabilirsiniz.

Fiji Adası ve Çevresi
Fiji Seyahat Rehberi – Fiji Adası ve Çevresi

Fiji’yi ziyaret etmek için yılın en iyi zamanı?

Bu ada cennetine bir yolculuk yapmayı düşünüyorsanız, Fiji’yi ziyaret etmek için en iyi zamanın ne zaman olduğunu merak edebilirsiniz. İyi haber şu ki, Fiji yıl boyunca ziyaretçileri ağırlıyor, ancak deneyiminiz, maceranız için yılın seçtiğiniz zamanına bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir.

Fiji Adası
Fiji Seyahat Rehberi – Fiji Adası

Bunların hepsinin ortalama olduğunu ve tropik bölgelerde olduğu göz önüne alındığında yılın herhangi bir zamanında her türlü hava durumunu alabileceğinizi unutmayın. Kurak mevsimde ziyaret ettim ve Taveuni’de ve Kadavu gibi diğer yerlerde birçok gün yağmur yağdı!

Fiji’ye Temmuz & Eylül Aylarında Ziyaret Edin

Fiji’nin temmuz ayından eylül ayına kadar olan yüksek sezonunda, sıcak, güneşli günler ve keyifli geceler ile kusursuz bir hava bekleyebilirsiniz. Yağışların minimum düzeyde olması, açık hava etkinlikleri ve plajda uzanmak için ideal bir zaman olmasını sağlar. Kurak mevsim aynı zamanda şnorkel ve dalış tutkunları için mükemmel bir su altı görünürlüğü de sağlar. Canlı mercan resiflerini ve deniz yaşamını keşfetmek için berrak sulara sahip olacaksınız.

Fiji Kumsal
Fiji Seyahat Rehberi – Fiji Kumsal

Ayrıca Fiji kültürünü ve geleneklerini sergileyen Bula Festivali gibi Fiji’nin canlı festivallerinden bazılarını da yakalayabilirsiniz. Ancak, yüksek sezonun önemli sayıda turist çektiğini, bunun da tatil yerlerinin kalabalık olmasına ve konaklama ve aktivite fiyatlarının daha yüksek olmasına yol açtığını unutmamak gerekir. Özellikle bu dönemde uçuş ve konaklama masrafları artabileceğinden önceden rezervasyon yapılması tavsiye edilir.

Fiji’de Omuz Sezonu

Fiji’nin Ekim’den Kasım’a ve Nisan’dan Haziran’a kadar olan omuz mevsimleri hava durumu, kalabalık seviyeleri ve maliyet arasında hoş bir uzlaşma sunar. Hava güzel, ara sıra yağmur yağıyor. Kalabalıkların azalması ve konaklama ve aktivite fiyatlarının düşmesiyle güneşli günlerin tadını çıkarabilirsiniz.

Ekim-Kasım ayları arasında ziyaret ederseniz muhteşem kambur balina göçüne bile tanık olabilirsiniz. Ancak bu aylarda bazı dalış alanlarının görünürlüğünün azalmış olabileceğini unutmayın.

Fiji’nin En Sakin Sezonu

Fiji’nin Aralık ayından Mart ayına kadar süren düşük sezonu, daha az turist ve uygun fiyatlar ile karakterize edilir. Bu yağışlı mevsimdeki yoğun tropikal sağanak yağışlar bazı gezginleri caydırabilir, ancak aynı zamanda Fiji’nin bu aylarda en yeşil ve en canlı olan yemyeşil manzaralarına da katkıda bulunur.

Konaklama ve aktivite fiyatları bu dönemde en düşük seviyededir. Ara sıra görülen yoğun yağışlara ve yüksek nem seviyelerine rağmen düşük sezon, Fiji’yi kalabalık olmadan deneyimlemek için harika bir fırsat olabilir.

Fiji’yi ziyaret etmek için ne kadar süre gerekli?

İlk bakışta Fiji’nin sunabileceği pek çok şey olduğunu düşünmemiştim. Sadece birkaç ada olduğunu ve en fazla bir veya iki hafta içinde çoğu yeri görebileceğimi düşündüm. Listeden işaretlemek için Tuvalu gibi yakınlardaki başka bir ülkeye uçmayı bile düşündüm. Fiji’yi araştırdıkça yanıldığımı daha çok anladım.

Fiji'de Keyif
Fiji Seyahat Rehberi – Fiji’de Keyif

Fiji’nin sunabileceği çok şey var ve iki haftanın, Fiji’nin sahip olduğu tüm yerler için çok az olduğu ortaya çıktı. 2,5 haftayı sorunsuz doldurdum ve sonunda daha fazla zamanım olmasını isterdim! Herkesin kendi seyahat tarzı ve öncelikleri vardır, dolayısıyla benim ihtiyaçlarım sizin ihtiyaçlarınız olmayabilir. Çok fazla dalış yaptım ve plajları kesinlikle çok seviyorum, bu yüzden güzel plajları görmek için bolca zamanım olduğundan emin oldum. Bunlara ihtiyacınız yoksa Fiji’de çok daha az zaman geçirebilirsiniz.

Yasawa adalar zincirindeki üç farklı adayı dolaşarak bir hafta geçirdim. Kolayca bir veya iki adayı daha ziyaret edebilirdim ve Mamanuca adalarından herhangi birini ziyaret etmeye bile fırsat bulamadım. Ayrıca her adada 2 gece geçirerek her adaya koştum ama rahatlıkla 3 veya daha fazla gece geçirebilirdim.

Sürekli olarak adadan adaya küçük uçuşlar veya feribotlar kullanacağınız için Fiji’yi dolaşmak da zaman alır. Bunlar seyahat programınıza dahildir, bu yüzden bunu daha önce hesaba kattığınızdan emin olun!

Fiji’yi ziyaret etmeden önce bilmeniz gerekenler?


Fiji, seyahat edilmesi kolay bir ülkedir. Altyapı harika, insanlar son derece dost canlısı ve ülke güvenli. İşte seyahatim sırasında öğrendiklerimden edindiğim bazı ipuçları.

Fiji Ada Sahili
Fiji Seyahat Rehberi – Fiji Ada Sahili

Ücretsiz turist sim kartını alın ve yükleme yapın

Dünyanın her yerinde olduğu gibi, geldiğimde de her zaman yerel bir SIM kartı tercih ediyorum ve Fiji’de de durum farklı değil. Fiji’nin benzersiz yönlerinden biri de her turistin ücretsiz SIM kart alabilmesidir . Evet, Fiji size birkaç giglik veri içeren ücretsiz turist SIM kartları sunuyor.

Vodafone ve Digicell, Fiji’deki ana oyunculardır ve her ikisinin de Nadi’deki Fiji Uluslararası Havalimanı’nda ücretsiz SIM kart alabileceğiniz mağazaları vardır. Ücretsiz SIM kartın yanı sıra, ek veri paketlerini de ağır bir turist fiyatına satmaya çalışacaklar. Herhangi bir ek paket satın almaktan vazgeçin ve SIM kartınıza kredi yükleyerek ve verileri ayrı ayrı satın alarak bunu kendi başınıza yapın.

Örnek olarak Vodafone, Nadi’deki mağazasından 2 hafta boyunca 35 FJD ve 30 GB data gibi bir şey istiyordu. Ancak sadece kendinize yükleme yaparsanız aynı paketi yaklaşık 10-15 FJD karşılığında alabilirsiniz. Kendinizi doldurun ve çok paradan tasarruf edin!

Viti Levu ve Vanua Levu gibi ana adalarda hücresel servis yeterince iyi. Ancak Taveuni gibi adalarda hizmet kesintileri vardı ve Yasawa adalarında en iyi ihtimalle yalnızca 3G vardı.

Adaları ziyaret ederken yanınızda nakit getirin

Fiji’de nakit kraldır. Bunun nedeni, ülkedeki hemen hemen tüm otellerin kredi kartı kullanımı için yüksek bir prim talep etmesidir. Kredi kartı ödüllerinden alabileceğiniz ödülleri olumsuz etkileyen %3-5 arasında değişen ücretler gördüm ! Özellikle bankama ATM ücreti ödemediğim için kendimi sürekli ATM’den para çekerken buldum.

Yasawa adaları gibi yerleri ziyaret ederken, adada ATM’ler çok az olduğundan veya hiç olmadığından, yanınızda anakaradan nakit getirdiğinizden emin olun. Nadi havaalanında veya Port Denarau’da çok sayıda ATM bulacaksınız.

Burada scooter yok

Fiji’nin tüm ülkede scooter’ı yok. Örneğin Endonezya’yı o kadar çok gezdim ki, etrafta dolaşmak için kendi scooter’ımın olmasını seviyorum. Çoğunluğun araba almaya gücü yetmediği için bu durum halk açısından son derece anlamlı olsa da hiç kimse scooter kullanmıyor. Adayı dolaşmanın tek yolu araba, taksi veya otobüstür. Bu durum, araç kiralamanın oldukça pahalı olması nedeniyle büyük adaları görmeyi kısıtlıyor.

Fiji seyahat etmek için ucuz bir yer değil

Fiji bütçeye uygun bir seyahat destinasyonu değil. Pasifik’in ortasında yer aldığından ve neredeyse her şeyi ithal ettiğinden, her şeyin daha pahalı olmasını bekleyebilirsiniz. Fiyatlar tipik Avrupa sıcak noktalarını ziyaret etmek kadar yüksek değil ancak Bali ve Güneydoğu Asya’nın diğer bölgelerindeki gibi bütçe fiyatları beklemeyin .

Fiji’deki turizmin büyük bir kısmı yüksek fiyat noktalarına hitap ettiğinden, daha ucuz seyahat için pek fazla seçenek olmadığından, konaklama Fiji’nin en pahalı kısmıdır. Bütçeye uygun bir seyahat için günde 200 FJD , daha güzel bir deneyim için ise 500 FJD gibi bir bütçe ayırırdım .

esiflere karşı güvenli güneş kremini yanınıza alın

Dalış yapmayı veya şnorkel yapmayı planlıyorsanız, resiflerde güvenli güneş kremi stokladığınızdan emin olun. Fiji, bu noktaya kadar zamanın testine dayanabilen çok hassas bir ekosisteme sahiptir. Fiji’nin deniz yaşamını korumak için elimizden geleni yapalım!

Fiji’de malzeme satın alacak pek fazla yer olmadığından malzeme stoklayın

Tuvalet malzemeleri ve sizin için önemli olan diğer şeyleri stokladığınızdan emin olun. Kontakt lens kutusu gibi bir şeyi kaybederseniz, onu Fiji’de bulmakta zorlanacaksınız. Ana adada büyük marketler var ama anakaradan ayrılır ayrılmaz bir şeyler satın alabileceğiniz pek fazla yer yok.

Fiji iki haftalık güzergahım


Sonunda Fiji seyahat programıma geçiyorum! Eğer ana kara Fiji gezisi mi yoksa Fiji adası gezisi mi yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız, umarım önceki bölümlerim bu soruyu yanıtlamıştır. Adaya atlamanızı ve Viti Levu ve Vanua Levu ana adalarından tamamen kaçınmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Fiji Su altı
Fiji Seyahat Rehberi – Fiji Su altı

Yolculuk, uluslararası uçuşunuzun sizi götüreceği Nadi’de başlıyor. Nadi’de görülecek veya yapılacak hiçbir şey olmadığından bu zamanı ünlü Beqa Lagünü Köpekbalığı dalışı için Paciicc Limanı’na otobüs veya taksiyle geçirmek en iyisidir. Fiji su tesisini ziyaret etmek istemediğiniz sürece Pasifik limanı çevresinde keşfedilecek pek bir şey yok!

Pasifik limanından kesinlikle büyüleyici ve yeşil bir ada olan Garden adası Taveuni’ye gittim. Taveuni ve Vanua Levu adası arasındaki Sumotomo boğazında bulunan Gökkuşağı Resifi’ne ev sahipliği yapmaktadır . Buradaki dalış dünyanın en iyileri arasında ve çok farklı yerlerde dalış yaptığım için bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Dünyanın en güzel mercanları olarak değerlendiriliyor ve ben de buna katılıyorum! Taveuni’den Nadi’ye uçmanın ve Yasawa adalarında en az bir hafta seyahat etmenin zamanı gelmişti. Yasawa broşürünü aldım ve bir haftayı üç farklı adayı ziyaret ederek geçirdim. Keşke ülkenin bu bölgesinde daha fazla zamanım olsaydı ama bunu bir dahaki sefere saklamam gerekecek!

Fiji Seyahat Programım

1-3. Gün: Nadi’ye varış


Fiji’ye giden her uçuş Nadi’ye varacaktır, dolayısıyla yolculuğunuza buradan başlayacaksınız. Daha önce de belirttiğim gibi, Nadi’de hiçbir gün kalmamanızı tavsiye ederim. Şehirde yapılacak ve görülecek hiçbir şey yok. Ancak, özellikle de uzun bir uçuş yaptıysanız herkesin doğrudan başka bir yere gitmek istemeyeceğini anlıyorum.

Fiji Cloud 9
Fiji Seyahat Rehberi – Fiji Cloud 9

Bu nedenle, okyanusun ortasındaki Cloud 9 restoran ve barına günübirlik bir gezi yapmanızı tavsiye ederim! Bu bar, okyanusun ortasında gerçek bir restoran olarak dünyaca ünlü ve Instagram’ın her yerinde. Ana karadan sabit bir ücret karşılığında sizi restorana götürecek feribota binebilirsiniz. Burada şnorkelli dalış, güneşlenme dahil istediğiniz kadar vakit geçirebilir, eşsiz manzaralar eşliğinde harika içeceklerin tadını çıkarabilirsiniz.

Son olarak, sürekli olarak dünyanın en iyi plajlarından biri olarak gösterilen dünyaca ünlü Natadola Plajı’nı mutlaka ziyaret edin. Bu uzun kumlu plaj Nadi’ye 1 saat uzaklıkta olup yarım gün için idealdir. Dürüst olmak gerekirse güzel olduğunu düşünsem de Fiji’de daha güzel plajların olduğunu düşünüyorum.

Fiji Plajları
Fiji Seyahat Rehberi – Fiji Plajları

3-5. Gün: Beqa Lagünü Köpekbalığı Dalışı


Seyahat programının bir sonraki kısmı Beqa Lagünü’ndeki dünyaca ünlü boğa köpekbalıklarını ziyaret etmektir . Nadi’den doğrudan Beqa Lagünü’nün önündeki kasaba olan Pasifik Limanı’na gideceksiniz. Köpekbalığı dalışının tadını çıkarmak için acele etmeden tam bir gün geçirmek istediğim için burada iki gece kaldım. Ancak, daha fazla zamanım olsaydı, bir veya iki gece daha kalırdım, böylece bir gün daha köpekbalığı dalışı yapabilirdim çünkü çok muhteşemdi.

Beqa Lagünü Köpek Balığı Dalışı
Fiji Seyahat Rehberi – Beqa Lagünü Köpek Balığı Dalışı

Ancak Pasifik Limanı’nda yapılacak pek bir şey olmadığı için bundan daha fazla zaman harcamazdım. Plaj uzun ve kumlu olmasına rağmen ülkenin diğer adalarındaki plajlar kadar güzel değil.

Nadi’den Pasifik Limanı’na

Nadi’den Pasifik Limanı’na ulaşmanın birkaç yolu var: