DOMİNİK CUMHURİYETİKUZEY AMERİKAYURTDIŞI GEZİLERİ

Punta Cana Dominik Cumhuriyeti Gezi Keşfetme Rehberi

Punta Cana Gezi ve Seyahat Rehberi

Punta Cana Gezi Rehberi yazımıza hoş geldiniz. Çok fazla şüphecilikten sonra, Jet Blue Havayolları ile İstanbul’dan Punta Cana Uluslararası Havaalanına uçarak Dominik Cumhuriyeti’nin Punta Cana kentine seyahat rezervasyonumu yaptırdım. Uçuş güzel ve sorunsuzdu ve ne olduğunu anlamadan, dünyadaki cennete oldukça benzeyen bir yere indim.

Benim şüpheciliğim medyadan ve Punta Cana’daki tatil yerlerindeki ani ölümlerle ilgili tüm haberleri duymamdan geldi. Güvende olmak için kalmak istediğim tatil yerlerinin bir listesini yazdım ve ölüm kayıtları olanların üzerini çizdim. Ancak seyahatlerimden öğrendiğim bir şey varsa o da sezgilerimi kullanmak, güvende kalmak ama olayları kendi gözlerimle görmektir. Ben de öyle yaptım.

Punta Cana’ya Ulaşım

Punta Cana Uluslararası Havaalanı’na ulaşım yaklaşık 15-16 saatimi aldı. Türkiye’den, Punta Cana Havaalanına bir aktarmayla nihayet varabildim. Punta Cana’ya vardığımda şoförüm, üzerinde adımın yazılı olduğu bir tabelayla beni bekliyordu. Havaalanı servisimi Super Shuttle aracılığıyla ayırttım ve çok kolay ve ucuzdu. Konaklama yapacağım tesise kadar 15$ ücret ödedim.

Punta Cana’da kaldığım yer

Şehirde nerede kaldığınız çok önemlidir; güvenlik ve itibar için silah kullanmalısınız. Daha önce de belirttiğim gibi, ne kadar güzel ve çekici olursa olsun, yakın zamanda ölüm kayıtları bulunan tatil yerlerinde kalmaktan uzak durdum. Sonunda Melia Punta Cana Beach Yetişkinlere Özel tatil beldesine gittim ve size bunun şimdiye kadarki en iyi karar olduğunu söyleyebilirim. Servis harikaydı. İnsanlar muhteşemdi. Yemekler birinci sınıftı ve sınırsız kokteyllerden bahsetmiş miydim? Bu tam anlamıyla bir rüyaydı.

Otelin maliyeti gecelik yaklaşık 180 ABD dolarıydı ve dahil olan her şey için kesinlikle buna değdi diyebilirim.

Punta Cana
Punta Cana
Punta Cana Gezi Rehberi
Punta Cana Gezi Rehberi

Punta Cana’da Tatilin Maliyeti

Bölgede her şey dahil bir tesiste nasıl kalmanız gerektiğini yeterince vurgulayamam. Ben genellikle Airbnb yanlısıyım ama Punta Cana gezisi için bunun yerine her şey dahil seçeneği tercih etmenizi tavsiye edeceğim. Bu adadaki hayatı çok daha kolaylaştırıyor.

Yiyecek: Benim yaptığım gibi her şey dahil bir tatil yeri rezervasyonu yaptırırsanız dahildir . Seçimlerimi yapabileceğim çok sayıda restoran vardı. Çin yemeklerinden, İtalyan yemeklerine ve Dünya’nın pek çok mutfak seçenekleri sizleri bekliyor. Bu nedenle, tesis dışında yemek yemek için bir nedenim yoktu. Güvenlik nedeniyle, size de yapmamanızı tavsiye ederim.

İçecekler: Margarita, pina colada, sangria ve en sevdiğiniz kokteyllerin olmadığı bir ada tatili nedir? Yine bir içki için para ödememe gerek yoktu.

Saona Adaları’nda aldığım kokteyl hariç. Her şey dahil konaklamada kalırsanız, bu maliyet iyi karşılanır.

Ulaşım: Adada ulaşım oldukça pahalı olabilir ancak zamanınızı ve aktivitelerinizi doğru yönetirseniz sorun olmaz. 5 km’lik bir yolculuk için tek yön için ortalama 30 $’a kadar ödeme yapabilirsiniz. İşin iyi yanı, havaalanı ulaşımım dışında, çoğu turlar sponsorlarım tarafından karşılandığı için herhangi bir ulaşım ücreti ödemek zorunda kalmadım

Punta Cana’da ne yapılır?

Punta Cana’da ne yapacağınız, ne tür bir tatil aradığınıza bağlıdır. İsterseniz tatiliniz boyunca tatil yerinizde kalmaktan çekinmeyin veya benim gibi maceraya atılmak için dışarı çıkın. Punta Cana’da tüm kalbimle tavsiye edeceğim üç büyük tur yaptım. Her üç tur için toplam 250$ ödedim ve söylemeliyim ki buna değdi. Tesisteki tüm turların rezervasyonunu yaptım ancak çevrimiçi olarak da rezervasyon yapabilirsiniz.

Coco Bongo Gösterisi

Muhtemelen Punta Cana’da yaptığım en harika şeydi; arkadaşlar, bu gösteriye benzeyen hiçbir şey yok. Heyecan verici atmosfer, performanslar, soca müziği, dekorlar ve eklentiler? Süper ötesi, adeta insanı büyülüyor. Punta Cana’ya yolunuz düşerse kaçırmayın. Ücret kişi başı 70$’dır ve buna sınırsız içecekler, Coco Bongo’ya giriş ücreti 30$ ve otelinize gidiş/dönüş ulaşım dahildir.

Coco Bango
Coco Bango

Coco Bongo için ipuçları: Performansları iyi bir şekilde görebilmek için erken gidin. Veya daha da iyisi, VIP geçiş kartı alın, böylece birinci sınıf bir yerde oturabilirsiniz.

Scape Park’ta bir gün

Tatil yerinde uzanıp bütün gün plaj serserisi olduktan sonra, macera dolu bir gün geçirmek için Scape Park’a gittim. Ziplinle iniş, şelale macerası, ata binmek ve çok daha fazlasıyla dolu dolu birgün geçirdim. Buraya gitmenizi tavsiye ederim. Ulaşım ve öğle yemeği dahil toplam ücret 90$’dır.

Scape Park için ipuçları – Bir havlu getirin! Çok önemli. Ayrıca kıyafetlerinizi de değiştirin çünkü macera dolu bir günün ardından ıslanacaksınız ve kıyafetleriniz lekelenecek. Yanınıza bir böcek ilacı ve su ayakkabısı alın. Kalabalıkları yenmek için Hoyo Azul’u erkenden ziyaret edin.

Saona Adası’nda Koskoca Bir Gün

Dominik Cumhuriyeti’ne gittiğinizi ve Saona Adası’nı ziyaret etmediğinizi düşünün. Şimdi hayal etme, sadece yap. Bu benim en sevdiğim maceralardan biriydi ve Katamaran’da sınırsız rom eşliğinde harika bir parti gezisi, dans ve müzikle başladı. Sahil boyunca yelken açtıktan sonra günü plajda geçirmek için güzel Saona Adası’na bırakılıyorsunuz. Öğle yemeği ve içecekler de dahildir. Toplam maliyet 90$.

Saona İsland
Punta Cana Gezi Rehberi – Saona İsland

Saona Adası için ipuçları: Güneş kremi diyorum başka birşey demiyorum! Plajda hindistancevizi veya ananas satın almak için yanınızda nakit getirmenizi tavsiye ederim.

Vizeler ve Dominik Cumhuriyeti’ne giriş

Dominik Cumhuriyeti’ne vizeye ihtiyacınız var mı? Türkiye için 21 günlük bir muaf söz konusu. 01.09.2019 tarihinde yapılan antlaşmayla Türkiye’den Dominik’e ziyaret veya seyahat amaçlı gitmek isteyenlerin 21 günlüğüne vizeden muaf edildiğini de buradan tekrar hatırlataım. ABD/KANADA/İngiltere pasaportunuz varsa, turizm amaçlı 30 gün boyunca yine Dominik’e giriş izniniz vardır.

Dominik Cumhuriyeti Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dil: Dominik’de konuşulan dil İspanyolcadır. Etrafta çok fazla İngilizce konuşan kişi yok, ancak tesiste kalırsanız personelin çoğu temel İngilizce iletişim kurabilir, dolayısıyla iletişimde herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Kullanılan Para Birimi: Yerel bir para birimi var: Dominik Pezosu ama ABD doları da geniş çapta kabul görüyor. Havaalanında veya şehirde daha yüksek döviz kuru ücretlerinden kaçınmak için paranızı önceden bozarak, akıllı bir hamle yapabilirsiniz.

Güvenlik: Dominik Cumhuriyeti’nde hiçbir zaman kendimi güvensiz hissetmedim. Ama yine de her zaman sertifikalı tur şirketlerinde, tatil yerimde veya açık alanlarda bulundum. Ziyaret ettiğiniz her yerde olduğu gibi, önleminizi alın, içeceklerinize dikkat edin, çantalarınızı başıboş bırakmayın, sağduyulu davranın, böylece iyi olursunuz. Musluk suyunu içemezsiniz. Bunu yapacağınızı sanmıyorum ama laf olsun diye de söylemiyorum.

Sonuç:

Umarım bu hızlı ve kolay seyahat rehberini Punta Cana, Dominik Cumhuriyeti seyahatiniz için faydalı bulabilirsiniz. Çok misafirperver ve nazik insanlardan oluşan güzel bir ülke. Ziyaret etmek için tropik bir yer arıyorsanız burayı listenize eklemelisiniz. Evet, son zamanlarda adadaki turist ölümlerini duymuş olabilirsiniz. Fakat bu sebeple kafanızda soru işaretleri olsun istemem. Ben kendimi orada kendimi hiç güvensiz hissetmedim. Uçağımın dolu olması, adanın dolu olması ve atmosferin elektrikli olması nedeniyle hiçbir olumsuz koşulla karşılaşmadım. Seyahatleriniz de her zaman demiş olduğum gibi sezgilerinize güvenin. Bu yönde gezilerinize rehberlik etmesine müsaade edin.

Bu makalemiz gibi daha birçok gezi ve tatil fikiri Gezintide 1 Adam kanalını da ziyaret edebilir ve ilginizi çekiyorsa Fiji Seyahat Rehberi isimli yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bir Yorum

  1. güzel yer fakat uçak yolculuğu beni endişelendiriyor. uçak korkum olmasa kesinlikle böyle yerlere gitmek isterim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu