NE YENİR?ÖNERİLER

Tarih ve Lezzetin Buluşma Noktası: Şeref Büryan

Şeref Büryan Lokantası

Şeref Büryan lokantısı tarih kokan ve lezzet dolu restroranlardan birisidir. İstanbul’un belki de 150 senede en büyük demografik değişimi gösteren semtidir Fatih.

Osmanlı döneminde saray ileri gelenlerinin köşklerinin yer aldığı semt, sarayın önce Dolmabahçe sonra da Yıldız’a taşınmasından sonra giderek gözden düşmüş.

Osmanlı’nın çöküş dönemine denk gelen Balkan Savaşlarında muhacirlerin yerleştirildiği semt olmuş. İşte bu muhacir kadınların inanılmaz fakirlik koşullarında Bozdoğan Kemerinin dibinde el işlerini satıp 3 kuruş para kazandıkları yere de Kadınlar Pazarı denmiş.

Şeref Büryan Neresi? Ne Yenir?

 

Günümüzde ise Kadınlar Pazarı İstanbul’un en lezzetli büryanına ev sahiliği yapıyor. Kadınlar Pazarı veya Fatihlilerin deyişiyle Siirt Pazarı’nda bulunmaktadır. Şeref Büryan bir kuzu en güzel nasıl pişer bizlere gösteriyor.

Her tarafı dikkatle kapatılmış bir kuyuya sarkıtılarak hazırlanmaktadır. Askılardaki kuzuların, saatlerce ateşe hiç temas etmeden, sadece ısıyla pişmesidir. Sonuç olarak ortaya çıkan büryan adeta bir pamuk helva kıvamında oluyor. Hatta bu yüzden yerken çiğnemenize bile gerek kalmıyor.

Et en doğal ve en katıksız şekilde piştiğinden üstelik kurutulmadığından da oldukça lezzetli oluyor. Kemikli ve orta yağlı olarak sipariş vermenizi tavsiye ederim.

Büryana eşlik etmek ise Siirt’in başka bir geleneksel yemeği olan perde pilavına düşüyor. Aslında bir düğün yemeğidir. Perde pilavının içerisindeki badem erkeği, tavuk eti kadını, pirinçler ise doğacak çocukları ve pilavı saran hamur da ailenin saadetini ve mahremiyetini temsil ediyor.

 

Fiyatları da oldukça makul olan Şeref Büryan Bozdoğan Kemerinden Kadınlar Pazarına giriş yaptığınızda sağdaki ilk dükkan oluyor.

Koordinatlar: 41.016636,28.95466

Bu makalemiz gibi daha birçok gezi ve tatil fikiri Gezintide 1 Adam kanalını da ziyaret edebilir ve ilginizi çekiyorsa İzmir Gezilecek Yerler isimli yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu