İstanbul Sirkeci Filibe Köftecisi, İstanbul’un en önemli merkezlerinden biri. Eski önemini kaybetmiş olsa da ticaretin kalbi orada atıyor. Çeşitli meslek gruplarının topluca yer aldığı pasajlar. Sembolik de olsa Osmanlı’dan gelen lonca kavramının yaşatılmasını sağlıyor. Esnafı bu kadar bol bir semtte doğal olarak uygun fiyata iyi yemek yenebilecek adresler de yer alıyor. Bu adreslerden biri, belki de en önemlisi Filibe Köftecisi.

Meşhur Filibe Köftecisi

Sirkeci Filibe Köftecisi
Sirkeci Filibe Köftecisi

Bana göre İstanbul’un en iyi köftecisi olan Filibe Köftecisi’nin kuruluşu 1893 yılına dayanıyor. Şu anda kurucusu olan aileden 5. neslin işlettiği köftecinin çalışanlarının ise ortalama hizmet süresi 40 sene. Köftesinin en önemli özelliği ise sulu olması ve ev köftesine benzemesi. Bir porsiyonda 6 köfte yer almakta ve fiyat ortamala 80 lira. Ancak belirtmek gerekir ki ben bugüne kadar tok olmadıkça tek porsiyonla yetineni görmedim.

Sizler de İstanbul bölgesinde yer alıyorsanız, kesinlikle bu köfteciyi ziyaret edin. Bu zamana kadar yemiş olduğum en güzel ve en kaliteli köfte. Abartmıyorum, ifade ediyorum. Bir köfteci düşünün, müşterilerinin sabit ve hergün tıka basa dolan bir dükkan. Bunu başarmak ancak lezzet tufanı olmasından geçmekte. Bu yüzden sizlere kesinlikle tavsiye edeceğim yerlerden birisi.

Gezgin bir kişi olarak, gastronomi konusunda da pek çok yeri dolaştığımdan emin olabilirsiniz. Bu sebeple önerilerime kulak asmanız, sizler için iyi olacaktır.

Koordinatları: 41.014519,28.975464

Bu makalemiz gibi daha birçok gezi ve tatil fikiri Gezintide 1 Adam kanalını da ziyaret edebilir ve ilginizi çekiyorsa Şeref Büryan isimli yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.