Ucuz uçak bileti bulmak bir seyahatin en önemli ayaklarından birisidir. Bütçesel olarak sarsılmadan, istediğiniz yere istediğiniz zaman aralığında bileti bulmak özellikle yoğun zamanlarda büyük maharet gerektiriyor. Bunu gerçekleştirebilmek için aşağıdaki gibi bir çok denenmiş ve faydası görülmüş yöntem var:

Esnek Olun

Ucuz uçak bileti bulmak konusunda yapabileceğiniz ilk şey hem tarihiniz hem de destinasyonunuzla ilgili esnek olmak. Gitmek istediğiniz yer belliyse farklı tarihlerde bu yere giden uçakları araştırabilirsiniz. Unutmayın, herkes seyahate cumartesi sabahı çıkıp, pazar günü dönmek ister. Bu nedenle gidiş ve dönüş tarihlerinizde hafta ortalarını denemeniz bilet bütçenizi aşağıya çekecektir.

Mesela genellikle en ucuz biletler çarşamba günlerinde bulunur. Eğer gideceğiniz yer belli değilse ve kendinizi sadece yollara vurmak istiyorsanız, en ucuz destinasyonları listeleyip değerlendirebilirsiniz. Bir diğer zaman tüyosu ise gideceğiniz yere gün içerisinde birden fazla uçuş bulunuyorsa genelde günün ters saatler olan sabaha karşı saatleri biletlerine yönelmeniz olacaktır. Yaz ve tatil-bayram dönemlerinden kaçınmanızı söylemiyorum bile. Kışın da bir çok güzel yeri ziyaret edebilirsiniz.

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin Aramaya İnanmak

Ucuz uçak bileti bulmanın başka bir yolu da uçak bileti arama motorlarını kullanmak. Buralarda farklı havayollarının hem fiyatlarını hem saatlerini kıyaslayabilir, aktarma varsa geçireceğiniz süreyi inceleyebilirsiniz. Aramalarınızı bütçe limiti koyarak da yapabilirsiniz. Yerli arama motorlarının sağladığı avantajsa büyük havayollarıyla beraber, Türkiye’de hizmet veren ucuz havayolu firmalarını da listelemeleri oluyor.

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin Zamanlama

Gitmeyi planladığınız yerleri planlayıp, erken zamanda alım işlemi yapmak uygun uçuşlar getirebilir. Hayatın kendisinde olduğu gibi uçak bileti alırken de zamanlama yapın. Böylece daha uygun fiyatlarla karşılabilirsin. Eğer bayram, tatil gibi zamanlarda yolculuk yapmak istiyorsanız mutlaka uçak biletleri satışa açıldığında kararınızı verip alın. Size uçaktaki daha ucuz koltukları alma imkanını verecektir.

Özellikle yurt dışı seyahat planlarınızı netleştirip, uçak biletlerinizi erken alarak uygun fiyatlar getirebilir. Uçak şirketleri genelde 11 ay öncesinde biletleri satışa çıktığını düşünürsek büyük avantaj elde edebilirsin. Bunun temel nedeni doğru gün, doğru destinasyona süper bir fiyata aldım diye sevinirken biletin bir sonraki seneye olduğunu farketmemenizdir.

Bağ Kurun

Elbette sevgi bağlarından bahsetmiyorum. Havayollarının aidat gerektirmeyen kartlarından edinin veya sadakat programlarına dahil olun. Böylece uçuşlardan kazandığınız puanlarla 1-2 senede bir ücretsiz bilet alabilir. En kötü ihtimal uçakta sınıfınızı yükseltirsiniz. Bunları edinmek istemiyorsanız da e-posta servislerine üye olun ki kampanyalardan hızlıca haberiniz olsun.

Gizlenin

Google aramalarınızı gizleyin. Böylece size fırsatlar getirebilir. Günümüzde havayolları ve uçak bileti siteleri bilgisayarlarınıza çerez dosyaları bırakıyor. Böylece bilet baktığınız destinasyonu, bir sonraki girişinizde ufak bir fiyat artışıyla size gösterip, fiyatlar yükseliyor izlenimi oluşturarak satın alımınızı hızlandırıyor. İşte bu durumdan kurtulmak için mutlaka bu işlemi yapın. Kullandığınız tarayıcıda gizli veya incognito denilen seçenekle bilet aramalarınızı yapmak. Bu özel versiyonlarda yapacağınız aramalarda çerezlerden etkilenmeden fiyatları inceleme şansına sahip olun.

Dini Bayramlar

Özellikle Avrupalıların dini bayram tatillerini kovalayın. Size çok uygun uçuşlar getirebilir. Özellikle ilkbahardaki paskalya döneminde. Türkiye’ye gelen Avrupalıların uçakları boş dönmesin diye şirketler bazen biletleri çok uygun fiyatlara satabiliyorlar. Malum bir uçak asla yerdeyken para kazandıramaz.

Aktar Dönder

Gideceğiniz yer özellikle uzun mesafeli bir uçuşsa, aktarmalı uçuşları tercih etmek bilet fiyatlarını düşürebilir. Direkt uçuşlar genelde en çok tercih edilen tür olduğu için daha pahalıdır. Bir de aynı rotada uçak içi hizmet kalitesi daha düşük  havayolu firmalarını tercih edebilirsiniz.

Bu yöntemlerden birini veya birkaçını uygulayın. Böylece içinize sinen fiyata bileti aldıktan sonra sıra geliyor çanta toplamaya. İyi yolculuklar.

Bu makalemiz gibi daha birçok gezi ve tatil fikiri Gezintide 1 Adam kanalını da ziyaret edebilir ve ilginizi çekiyorsa Türbülans Korkusu isimli yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.