Yanlış koltuk tamamen tesadüf. Bazen basit bir hata yaparsınız ve o hata çok güzel şeylere neden olur. Benim Anastasia ile tanışma hikayem de biraz böyle oldu. 2006’da bir eylül gecesi Nice’den Barselona’ya gitmeye çalışırken, günlerin yorgunluğu ve dikkatsizliğim birleşince, pek numaralara bakmadan, trende benim koltuğum diye oturduğum koltuk meğerse onun koltuğu çıktı.

Koltuklar Karıştı

Koltuk sorununu çözdükten sonra “Her işte bir hayır vardır” lafına selam edercesine sıkı bir muhabbet başladı. Laf lafı açtı, o anlattı ben anlattım. Ailesi o doğmadan Yunanistan’dan Avusturalya’ya göç etmiş. Sanat tarihi öğretmeniymiş. Yunanistan’daki kuzenlerini ziyaret etmiş. Sonra da Cote d’Azur’da biraz tatil yapmış. Sağolsun tren değiştireceğimiz istasyonda da kendine rezervasyon yaptırırken, bana da aynı hostelden rezervasyon yaptırdı. 

Dostluğun Başlangıcı

Barselona’da geçirdiğimiz 3 gün boyunca hayatla ilgili herşeyden konuştuk. Para, eğitim, ülkelerimiz, siyaset, sinema, İngilizce’nin Avusturalya aksanı… O 3 günlük eğlenceli Barselona gezimizin ardından Anastasia, önce Figures’de Salvador Dali’nin evinde dahiye hörmetlerini sunmak sonra da Rotterdam’da manitasıyla buluşmak için benden ayrıldı. Ancak bağımızı hiç koparmadık. Kışın, Hollandalı manitası Rudy ile Londra’ya yerleştiğini yazmıştı. Bir kursta İngilizce öğretmenliği yapıyordu.

Baharda bir sürpriz yapıp İstanbul’a geldiler. Sadece 1 gün görüşebildik ancak sadece o gün bile çok eğlendik. Benim de sonraki yaz yolum Britanya’ya düştü. Londra’da, oldukça kalabalık olan evlerinde, salondaki kanepelerinde beni 3 gece barındırdılar. Ayrıca beni Soho’da götürdükleri şahane İtalyan Lokantasında yediklerimi ömrümün sonuna kadar unutamayacağım.

Anastasia ile yazışmalarımız azalarak devam etti. Ancak bilmiyorum nedendir şu anda kesilmiş durumda. Son olarak Rudy’yi de alıp Avusturalya’ya dönmüştü. Umarım mutludurlar. Dünyanın diğer yarısında doğmuş büyümüş olsa bile, burnumun dibinde yaşayan birçok insandan beni daha iyi anlayabildiğin için ve dünyada hala benim gibi düşünebilen insanlar olduğunu hatırlattığın için teşekkürler Anastasia. İyi ki yanlışlıkla koltuğuna oturmuşum…

Not: Anastasia’dan haber seneler sonra geldi. Evlenmiş bir de çocuğu olmuş. Ancak kocası ve çocuğunun babası Rudy değilmiş. Hala Avusturalya’da öğretmenlik yapmayı sürdürüyormuş.

Bu makalemiz gibi daha birçok gezi ve tatil fikiri Gezintide 1 Adam kanalını da ziyaret edebilir ve ilginizi çekiyorsa Seyahat Öncesi Ritüelim isimli yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.