Almanya’nın Hollanda ve Belçika sınırlarının kesişmiş olduğu ve Kuzey Ren Vestfalya üzerinde bulunan bir şehir olan Aachen tarihsel olarak oldukça önemli bir kaplıca kentidir. Alman krallarının taş törenlerinin yapıldığı yer olarak oldukça kıymetli bir yerdir. 

Orta Çağ döneminden kalmış olan binalar, kent kapısı ve birbirinden özel çeşmeleriyle tarih kokan Aachen, turistik açıdan da oldukça popüler bir kent olarak günümüzde yer almaktadır.

Günümüz çağında Barok dönem mimarisini ele alan gösterişli tarihi yapılarla uyum içerisinde olan bina yapıları oldukça dikkat çekmektedir. Yaklaşık 246 bin kişilik bir nufusa sahip olan kentin, Almanya‘nın önde gelen üniversitelerinden Aachen Üniversitesine de ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle nüfusun büyük bir kısmının genç olmasıyla yaş ortalamasını gençleştirmektedir. Aachen aynı zamanda Fransızca Aix-la Chapelle adı ile anılırken, İspanyollar tarafından Aquisgran ve Hollanda dilinde de Aken olarak anılmaktadır.

Köklü bir tarih yapısıyla Romanılara uzanan bu geçmişin izini taşıyan Aachen, gezgin insanların güzergahında bulunması gereken yerlerden birisidir. Uluslararası şehirler arasında yerini alan Aachen, Hollanda ve Belçika sınır üçgeni içerisinde ki konumuyla benzersiz bir özelliğe sahiptir. 

Büyük Roma İmparatorları arasında yer alan Charlemagne’in kış dönemlerinde tercih ettiği kent olan Aachen, günümüze kadar mirasının taşınmasını sağlamıştır. 1978 yılında Charlemagne Merkezi, UNESCO Dünya mirasları arasında yerini alarak, Almanya’nın Unesco listesine girmiş olan ilk yeri özelliği taşımaktadır.

Aachen’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Aachener Dom
Aachener Dom
 
Aachener Dom: Aachen kentinin en görkenli tarihi yapılardan birisidir. Kentin aynı zamanda sembolik özelliğini taşımaktadır. Kentin tarihi açısından oldukça önemli bir yere sahip olan Charlemagne’nin mezarı da bu bölgede yer almaktadır. Aynı zamanda 30’dan fazla Alman krallarının taş giyme merasiminde bulunduğu yer olarak bilinir. Haclı seferleri sırasında kritik lokasyonlardan birisi olarak yer almıştır. Aynı zamanda Barok mimari yapısıyla nefes kesen ihtişamlı duvar işlemeleri ve anıtsal figürleri ile mimari açıdan da büyük öneme sahip olan yerlerden birisidir.
 
Charlemagne Meydanı
Charlemagne Meydanı

 

 
Charlemagne Meydanı: Aachen ve Katschof’a kahramanı olan Charlemagne, yürüdüğü alana tam ortasını gören müzenin de bulunduğu meydan olmasının yanı sıra kentin kalbi konumundadır. Charlemagne’nin hayatına ve geçmişine dair pek çok bilgiye bu meydandan öğrenebilmeniz mümkündür. Gelişmiş cihazlar sayesinde Roma dönemine dair eserin izlerini canlandırılmakta ve bugüne kadar ulaşmasını sağlanan müzenin geçmişi hakkında rehberler’den yardım alabilirsiniz. 
rathaus
rathaus
Rathaus: Aachen’in Gotik belediye binası olarak kullanılmaktadır. Burası aynı zamanda MS 936 – 1351 yılları arasında kentte taçlandırılmış olan 30 kralın yanı sıra Alman hakimlerinin de heykellerinin bulunduğu yerdir. 14. yy’da Charlemagne sarayı temelleri üzerinde inşa edimiş olan yapılardan birisidir. 19.yy freskleri, emparyel işaretlerinni kopyalarıyla birlikte Krönungssaal taş giyme salonu yer almaktadır. 
 
Suermondt Ludwig Müzesi
Suermondt Ludwig Müzesi

 

 
Suermondt Ludwig Müzesi: Aachen’in sanat müzeri arasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Orta Çağ döneminden kalma bu heykeller oldukça dikkat çekmekte. Müze içerisinde Cranach, Macke, Dix, Dürer gibi sanat tarihi açısından önemli kişilerin çeşitli eserleri de yer almaktadır.
 

Aachen’de Ne Yenir? Ne İçilir?

Alman mutfağı günümüzde oldukça büyük bir öneme sahiptir. Kendisine özgü lezzetlerin hepsini Aachen’de bulabilirsiniz. Özellikle tatlıları dikkat çekmektedir. Aachener Printen’i sizlere tavsiyem kesinlikle denemelisiniz. Bu bölgede dolaşırken oldukça fazla restoran ve pastacı dikkatinizi çekecektir. Zencefilli olarak ifade etmiş oldukları kek’e hemen hemen tüm restoran ve pastacılardan ulaşabilir, kesinlikle tatmanız gereken bir lezzet olarak sizlere tavsiyemdir. 

Pontstraße

 adıyla anılmakta olan bu tarihi bölge, Markt ‘dan Ponttor’a kadar uzanmaktadır. Bu bölgede pek çok yeme içme mekanı bulabilirsiniz. Aynı zamanda kentin en hareketli bölgelerinden birisidir. Geç saatlere kadar hizmet veren Pontstraße pizzacıları öğrencilerin gözde mekanları arasında yer alır. Akşam yemek yemeğe veya eğlenmek için yer arıyorsanız bu bölge sizin için ideal bir seçim olabilir.

Bu makalemiz gibi daha birçok gezi ve tatil fikiri Gezintide 1 Adam kanalını da ziyaret edebilir ve ilginizi çekiyorsa Sığacık Gezi Rehberi isimli yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.