İPUÇLARI

Seyahat Öncesi Ritüelim

Seyahat Öncesi Neler Yapılır

Seyahat sürecinden kesinlikle nefret ediyorum; Gümrükten göçmenliğe, güvenliğe, bagaj check-in işlemine, bagaj alımına ve aradaki diğer her şeye. Hedefime olabildiğince hızlı ve stressiz bir şekilde ulaşmak istiyorum.

Siz de benim gibiyseniz, yola çıkış tarihiniz yaklaştıkça seyahat kaygınız da artıyor. Bu süreç gerçekten heyecan ve korku karışımı bir şey. Hedefime gitmek üzere nihayet uçağa binmeden önce yaptığım bazı şeyleri burada bulabilirsiniz.

Bilet alın ve konaklama kazanın

Eğer kafandan *hah* demediysen o zaman çok tatlı bir insansın. Yüksek sesle gülmek. Ama evet, elbette, günlerce, hatta aylarca araştırdıktan sonra en uygun olanı için bileti alıyorum çünkü kızım, bu ekonomi nasıl kurulmuş ve tüm paramı yabancı bir ülkede bitirmek üzere değilim.

Gittiğim ülke hakkında araştırma

Ben özünde bir araştırmacıyım, dolayısıyla nereye gidersem gideyim, üzerime düşeni yapacağımı zaten biliyorsun. Genelde internetteki bilgilere güvenmeyi sevmiyorum çünkü bunların bir kısmının önyargı ve yanlışlıktan kaynaklandığını hepimiz biliyoruz ama bu en azından iyi bir başlangıç. Sizi bilmem ama ben insanların Google’da bulunabilecek sorular sormasını biraz tuhaf buluyorum, hatta LMGTFY diye alaycı bir yorum bile var (Bunu sizin için Google’da aratayım.) Bu internet çağında, siz tamamen bilgisiz yeni bir ülkeye gitmeyi göze alamaz. En azından kültürlerini, yemeklerini, başkanlarını, kurallarını vb. ve tüm bu temel bilgileri araştırın. Bu sadece maliyetten tasarruf etmenizi sağlamaz, aynı zamanda sizi tehlikelerden de korur.

Yapılacaklar listesi hazırlayın

Seyahate çıkmadan önce her zaman ne yapacağım, gidilecek yerler vb. hakkında çok detaylı bir plan hazırlarım. Tripadvisor bunun için çok iyi bir kaynak. Mesela Belçika’ya gittiğimde “Brüksel’deki Rue au Beurre’den Leonidas Çikolatasını alın” şeklinde bir şeyler yazmıştım. ” Evet, bu kadar ayrıntılı ve spesifik olabiliyorum. Herhangi bir gezginin başına gelebilecek en kötü şey, yabancı bir yerdeyken aktivitelerin bitmesidir. Ancak akılda tutulması gereken bir şey var, kendi planlarınıza takılıp kalmayın, işler değişir ve iyi bir seyahat deneyimi yaratmak için çok esnek olmalısınız. Eğer merak ediyorsanız, Leonidas çikolatasını alamadım çünkü oraya vardığımda her yer çok doluydu, yakınlardaki daha küçük bir çikolata dükkanına razı olmak zorunda kaldım. Konuşma konusu olan mesele.

İlaç almak

Bu size sürpriz gelebilir ama yolculuk tutkusu vücudunuza beklemeyeceğiniz şeyler yapabilir. Hiç deneyimlemediğim için şanslı olduğum olağan Jetlag’ın yanı sıra, hava koşullarındaki bir değişikliğe de tepki verebilirsiniz. Örneğin, aşırı nemli koşullara sahip bir ülke olan Kanada’dan Bahamalar gibi ılıman bir ülkeye gittiğinizde vücudunuz olumsuz tepki verebilir. Bu durumda ilaçları yaklaşık 3-4 gün önceden alıyorum çünkü seyahate ne kadar hevesli olursanız olun vücudunuz da dikkate alınmalı. R-Kelly’yi ekleyin *Aklım bana evet diyor ama bedenim, bedenim bana hayır diyor. * Tamam, değiştirmiş olabilirim. Üzgünüm.

Evi temizle

Uzun bir seyahat gününün ardından eve, dağınık bir daireye dönmekten daha kötü bir şey olamaz. Bu aslında kendinize yapabileceğiniz en kötü şeydir. Evinizin her zaman temiz olmaması gerektiğini söylemiyorum ama hepimiz biliyoruz ki hayat bazen olur ve bazı şeyleri yerli yerine koymayı unuturuz. Seyahate çıkmadan önce evimin ya da kişisel alanımın pırıl pırıl temiz olduğundan her zaman emin oluyorum ki geri döndüğümde temiz, tanıdık yatağımda biraz uyuyabileyim.

Dua etmek

Bu çevrimiçi istatistiğe göre , tek bir havayolu uçuşunda öldürülme ihtimali 29,4 milyonda 1, bu seyahat severler için harika bir haber ama bir Hıristiyan olarak bizi tutanın yalnızca Tanrı olduğuna kesinlikle inanıyorum ve bu yüzden seyahate çıkmadan önce, Güvenli bir uçuş, güvenli bir varış, güvenli bir yer ve güvenli bir dönüş için Tanrı’ya dua edin. Bence bu sadece doğru.

İşte seyahate çıkmadan önce yaptığım şeylerin bir özeti. Paketlemeyi dahil etmedim çünkü bu hala geliştirmeye çalıştığım bir departman.

Bu makalemiz gibi daha birçok gezi ve tatil fikiri Gezintide 1 Adam kanalını da ziyaret edebilir ve ilginizi çekiyorsa Uçakta 1.Gün isimli yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu