Truva Gezi Turu yazıma hoş geldiniz. Yaz sona ermek üzere. Haftasonu için Çanakkale üzerinden Truva ve Assos’a gitme hedefimiz var. Cuma öğleden sonra Çanakkale’ye doğru yola çıkıyoruz ve gece Çanakkale’ye varıyoruz. Çanakkale’nin sakin gecesinde şöyle bir tur attıktan sonra uyumak için her zaman kaldığımız otele dönüyoruz. Ertesi gün yolumuz Assos olacak.

Bu içerikte neler var?

Truva

Erken saatte antik kente doğru yol alıyoruz. Yeşil tepelerden Dardanel’in manzaarasını izleyerek gidiyoruz. Çanakkale’den Assos’a doğru giderken sağ tarafınızda kalıyor. Truva’ya doğru yöneliyoruz. Her ne kadar 2004 yapımı Brad Pitt’in rol aldığı Truva filmi (Troy) ile ün yapsa da yıllardan beri ziyaretçi akınına uğruyan antik bir kent.

MÖ 3000 yılından günümüze kalan Truva antik kenti, şehrin kalıntıları uygarlık hakkında fazlaca bilgi veriyor. Truva savaşı filmden de hatırladığımız gibi çok ünlü bir savaşa sahne olmuş bir şehir. Bu savaş hakkındaki bilgi ise Homeros’un ünlü İlyada destanından alınmış. Homeros’a göre Sparta’lı Helen’e aşık olan Truva kralının oğlu Paris, dünyanın en güzel kadını Helen’i Truvaya kaçırır. Paris’in bu aşkı on yıl süren bu savaşa neden olur, kendisinin ve Truva’nın sonunu getirir.

Pek çok insanın merak ettiği konulardan birisi de şüphesiz Truva atı nerede sorusu. İşte merak edilen o sorunun cevabını en güzel şekilde sizlere anlatmaya çalışıyorum. Kente ait surlar bugün kısmen ayakta ve Homeros’un anlattıklarını doğrular nitelikte. Surların arasında Helen ve Paris’in izini sürüp Dardanelin manzarasını izliyoruz. Truva denilince insanların aklına gelen meşhur tahta atın bilinene diğer adıyla truva atı önünde ve içinde insanlar poz veriyorlar. Bu at aslında sonradan temsili olarak yapılan bir eser. Troy filminde kullanılan tahta at ise filmden sonra Çanakkale’ye hediye edildi. O at şu an Çanakkale şehir merkezinde insanlara poz veriyor.

Assos

Truva’da yaptığımız gezintiden sonra tekrar Assos’a doğru yöneliyoruz. Assos’un serin suları bizi kendine çekiyor. Behramkale üzerinden Assos Sokakağzı mevkine ulaşıyoruz. Burası ismiyle uyumluluk gösteren bir yer çünkü bir sokaktan oluşuyor. Etrafta hiç otel yok yalnızca moteller var. Bir motele yerleşip kendimizi beş metre ilerdeki berrak Ege sularına bırakıyoruz. Yazın son deminde son kez denize girip İstanbula geri dönüyoruz.

Bu makalemiz gibi daha birçok gezi ve tatil fikiri Gezintide 1 Adam kanalını da ziyaret edebilir ve ilginizi çekiyorsa Bozcaada Gezi Turu isimli yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.