MARMARAYURTİÇİ GEZİLERİ

Marmaris Gezilecek Yerler – Marmaris Gezi Rehberi

Marmaris Bölgesinde Nereler Gezilmeli?

Marmaris güzel ülkemin cennet köşelerinden,  Güney Ege’nin gezmeye doyamadığım harika kenti. Yaklaşık 5 gün boyunca başta kent merkezi ve çevresini  arşınladık gezgin arkadaşım.  Gezintide blogun yazarı Can ile birlikte. Bir çok köyü, yöresel insanları, nefis koyları, muhteşem denizi ve güzel yerel insanlarıyla beni büyüledi. Bence insan burada yaşadığına şükretmeli, çevresinde gezilecek ve kendini mutlu hissedecek o kadar çok yer var ki sayamam. Her bir köşesi ayrı cennet. Muğla’nın bu güzel ilçesine Dalaman havalimanından yaklaşık 1 saatlik yoluculukla ulaşabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’nin bir çok yerinden bu kente çok fazla otobüs firması seyahat gerçekleştirmektedir.

Marmaris Gezilecek Yerler

marmaris
marmaris

İÇMELER :  Marmaris’in en güzel yerleşim yeri desem doğru olur sanırım. Diğer kentlerin sıkışıklığından ziyade burası ferah ve düzenli. Keyifle vakit geçirebilecek yerlerden birisi İçmeler.

Marmaris - İçmeler
Marmaris – İçmeler

TURUNÇ :  Gördüğüm en güzel ve sakin yerlerden birisi. Marmaris’ yaklaşık 15 dakikalık uzaklıktaki bu cennet benim etkilendiğim yer oldu. Bu mükemmel koyda bir ömür yaşayabilirim.

Marmaris - Turunç
Marmaris – Turunç

AMOS : Turunç’un hemen tepesinde kurulmuş Amos Antik Kentinden pek bir şey kalmasa da manzarasıyla büyülemekte. Muhteşem manzarada alın yanınıza içiceğinizi seyre dalın derim 🙂

Marmaris - Amos
Marmaris – Amos

SELİMİYE KÖYÜ : Gördüğüm en güzel köylerden birisi. Mükemmel denizi, harika havası ve güzel konumuyla beni kendine mest etti. Burası görülecek yerlerin başında diyebilirim.

Marmaris - Selimiye Köyü
Marmaris – Selimiye Köyü

BOZBURUN :  Bölgenin görülebilecek popüler yerlerinden birisi Bozburun. Ben Selimiye, Orhaniye’ye göre Bozburun’u pek beğenmedim dersem yalan olmaz. Ama yolunuz düşerse bir görün derim.

Marmaris - Bozburun
Marmaris – Bozburun

BÖRDÜBET :  Marmaris’e yaklaşık 30 dakikalık patika bir yoldan gidilen Bördübet  bence bölgenin bakir kalmış yerlerinden biri. Tatlı suyla tuzlu suyun buluştuğu bu muhteşem koy insanı huzura erdiriyor.

Marmaris - Bördübet
Marmaris – Bördübet

CENNET ADASI :  Marmaris’in hemen karşısında yer alan adaya kara bağlantısı bulunmakta.

Marmaris - Cennet Adası
Marmaris – Cennet Adası

KIZ KUMU :  Marmaris kent merkezinden Orhaniye minibüsleriyle yaklaşık 40 dakikalık bir yolcukla varabilirsiniz. Muhteşem bir doğa olayının büyüsünü yaşayacağınız muhteşem bir yer Kız kumu, mutlaka görmelisiniz.

Marmaris - Kız Kumu
Marmaris – Kız Kumu

SEDİR ADASI :  Marmaris şehir merkezinin giden minibüslerle yaklaşık 40 dakikalık  bir yolculuk sonrası varabilirsiniz. Oldukça popüler olan adanın bir diğer ismi ise Kleopatra adasıdır. Burada bulunan sarı kumun sadece Mısır’da olduğu bilgisi ise benim çok dikkatimi çekti. Kleopatra’nın burada yüzdüğü rivayet edilmekte.

Marmaris - Sedir Adası
Marmaris – Sedir Adası

Muğla’nın Güzel Kenti

Muğla
Muğla

Fethiye’ye 2.5 saat,  Dalyan‘a 1 saat, Datça’ya 1 saat, Muğla’ya 1 saat, Bodrum’a 2.5 saatlik bir minibüs yolculuğu ile Marmaris otogarından kalkan Belediye’ye ait toplu taşıma araçları ile ulaşabilirsiniz. Marmaris ve çevresi bir cennet özellikle insanı mutlu eden koylara sahip. Buralara kadar gelmişken 1 saat uzaklıktaki  Datça yarımadasını da görmelisiniz. Biz gitmişken önce Eski Datça’yı gezip Can Yücel’in anılarının geçtiği yeri ziyaret ettik. Burada ki en yakın kişi olan Orhan amcanın ağzından Can Yücel’i ve anılarını dinledik. Yeni Datça girişindeki mezarlıkta yatan  Can Yücel’in mezarını da ziyaret ettik. Daha sonrası ise yaklaşık 30 dakikalık bir yolculuk sonrası gerçekten etkilendiğim Knidos Antik Kentini ziyaret ettik. İnanılmaz etkileyiciydi, mutlaka ziyaret etmelisiniz. Yaklaşık bir hafta kaldığım bu güzel yörede zamanın nasıl geçtiğini anlamadım.

Vespasıyla bu kadar uzun yolu yaptığımız  sevgili dostum Fatih’e teşekkürlerimle.

Bu cennet toprakları birde gökyüzünden seyretmeye ne dersiniz.

Bu makalemiz gibi daha birçok gezi ve tatil fikiri Gezintide 1 Adam kanalını da ziyaret edebilir ve ilginizi çekiyorsa Adatepe Gezi Rehberi isimli yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu