KEŞFET

New York Saat Kaç? Türkiye New York Arası Saat Farkı

New York Saat Dilimi

New York Saat Kaç sorusunu merak mı ediyorsunuz. O zaman gelin detaylı bir şekilde açıklayalım. Dünya’nın pek çok yerinde farklı saat terimleri kullanıldığını hepimiz biliyoruz. Ülkelerin bulunmuş oldukları coğrafi konumlarına göre saat dilimleri de değişkenlik göstermektedir. Tüm saat dilimleri İngiltere’nin Greenwich şehrine göre ele alınmaktadır. Saat dilimlerinin diğer bir adı enlem ve boylamdır.

New york
New york

Peki New york Saat Kaç? Türkiye New Yok Arası Saat farkı ne kadar? Gelin nasıl hesaplandığı konusunu birlikte inceleyelim.

New York’ta Saat Kaç

Saat dilimleri dünya üzerinde herhangi bir yerin Greenwich’e olan uzaklığını belirliyor. Greenwich bu durumda merkezi bölgedir ve saatlerin hesaplanması için önemli bir veri kaynağıdır. Greenwich’ten dünyayı dikine kesmiş olan boylamların arasında ki her bir açı 15 derecedir. Dikine kesilmiş olan bu boylamlar hayali bir varlıktan ibarettir. Siz değerli takipçilerime New York saat kaç sorusuna cevap vermeden önce, Türkiye bu durumda hangi saat diliminde yer almaktadır. Onu ifade etmemiz gerekiyor. Uluslararası saat dilimleri belirlenirken, dünya tarafından belirlenmiş saat dilimi standartları ele alınmaktadır. Ülkemiz üzerinden geçmekte olan iki saat dilimi yer almaktadır. Bunlar GMT+2 ve +3’dür.

GMT Nedir?

(Greenwich Mean Time) Greenwich Ortalama Zamanı demekdir.

GMT+2: Bu saat dilimi İzmit bölgesinden geçmektedir.
GMT+3: Bu saat dilimi Iğdır bölgesinden geçmektedir.

Ülkemizde ki yaz saati uygulamasına geçildiği sırada GMT+2(İzmit verileri) ele alınmaktadır. Kış saati uygulamasına geçildiği sırada da GMT+3(Iğdır verileri) ele alınmaktadır. Bunun sonunda da mevsimlere göre saat değişikliklerinde 1 saat ileri yada 1 saat geri alınmaktadır. Sizlere kısaca saat dilimleri hakkında bilgiler verme işlemi sonrasında New York Saat kaç sorusu artık çok daha net bir şekilde anlaşılacaktır.

ABD( Amerika Birleşik Devletleri) kendi içerisinde 6 farklı zaman dilimi yer almaktadır. Bu zaman dilimleri’nin adları; Havai, Alaska, Mountain, Pasifik, Doğu ve Merkez dilimleridir. New york saat kaç sorusunu hesaplayalım.

New york ülkenin doğu bölgesinde yer aldığı için GMT saat dilimindedir. Greenwich ortalama zamanı olarak lanse edilmekte. Tüm dünya’nın saat dilimlerinde Londra esas alınıyor. GMT ifadesini gerek telefonlarımız, gerekse bilgisayarımız üzerinde ki saat dilimleri ayarlamalarında + veya – yönlü olduğu dikkatimizi çekmiştir. Sayı değerleri ” + ” büyüdükçe yarım küreden o kadar uzaklaştığı, ” – ” küçüldükçe de yarım küreye o kadar yaklaştığı ifade edilmektedir.

New York’ta Saat Kaç Sorusuna gelecek olursak, tam olarak net bir bilgi verilmeksizin, Türkiye ile arasında ki saat farkının 8 saat olduğu bilinmektedir. Buda Türkiye bölgesinde saat 16:00 olduğunu düşünürsek, New york’ta saat 08:00 olacağını bilmemiz yeterlidir. Bu sayede sizlere hem detaylı bir bilgi, hem de New york saat kaç sorusuna da cevap vermiş olduk.

Sitemiz üzerinde siz değerli kullanıcalarımıza verebileceğimiz pek çok bilgi yer almaktadır. Sosyal Medya Hesabımız Gezintide1adam sayfası üzerinden bizi takip edebilir, bilmediklerinizi Keşfet ‘mek için sitemizi inceleyebilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu